Santander urobí budúci týždeň veľké zmeny vo všetkých poplatkoch za prečerpanie - podľa správy zistí, že účtuje poplatky 7,5 -krát VIAC ako pôžička pred výplatou

Santander

Santander

Zákazníci sú teraz automaticky registrovaní pre neupravené upozornenia na prečerpanie(Obrázok: PA)

Santander má budúci týždeň zrušiť neupravené poplatky za prečerpanie pre zákazníkov na platených účtoch - a znížiť poplatky pre všetkých ostatných majiteľov bežných účtov.

Španielsky veriteľ uviedol, že tí, ktorí sú na jeho bežnom účte 123, bežnom účte 123 Lite a novozavedenom výberovom a súkromnom bežnom účte, nebudú od utorka 10. júla platiť žiadne prečerpanie bez predchádzajúceho upozornenia.

Prichádzajú dva mesiace po tom, čo vyšetrovanie ukázalo, že poplatky za prečerpanie banky môžu byť takmer 7,5 -krát vyššie a o 155 libier drahšie ako pôžička pred výplatou - účtovanie zákazníkom statočných 179 libier za 30 dní.

Santander uviedol, že zmeny budú prínosom pre 4 milióny zákazníkov bežných účtov, ktorí za svoje účty platia mesačný poplatok.

Medzitým sa každému, kto má osobný bežný účet bez poplatkov - napríklad študentské účty a bežný účet každodenného života - zníži maximálny mesačný poplatok (MMC) z 95 na 50 libier.

To zahŕňa všetky neupravené poplatky za prečerpanie vrátane zaplatených a nezaplatených poplatkov za položky.

Santander uviedol, že jeho základný bežný účet bude aj naďalej k dispozícii novým aj existujúcim zákazníkom. Tento účet nemá žiadne poplatky za prečerpanie ani mesačný poplatok za účet.

Rozhodnutie banky nadväzuje na skupinu Lloyds Banking Group, ktorá v roku 2017 zošrotovala neupravené poplatky za prečerpanie.

Rozumie sa, že britské banky v roku 2016 získali príjmy z prečerpania vo výške 2,3 miliardy GBP, pričom finančný strážca sa teraz nachádza v strede „zásadnej reformy“ systému.

Neusporiadané prečerpania oproti usporiadaným: Aký je rozdiel?

Žena si počas nákupov vyberá z kabelky hotovosť

Dohodnuté prečerpanie: Tieto sú vopred schválené prostredníctvom vašej banky alebo stavebnej sporiteľne. Ak váš zostatok dosiahne nulu, môžete si požičať peniaze až do dohodnutého limitu, ktoré je potom možné splatiť neskôr. Často sú s tým spojené poplatky.

Neupravené prečerpanie: Sú tiež známe ako neplánované prečerpania a stávajú sa, keď sa prečerpáte bez toho, aby ste vopred požiadali o peniaze. Často je to spojené so sankčným poplatkom, ktorý môže rýchlo eskalovať.

Čítaj viac

elvis presley - drogy
Získajte lepší bankový účet
Santander znižuje výhody na 123 účte Prečo potrebujete tri bankové účty Banky, ktoré vám umožnia zmraziť vašu kartu Ako prejsť na oveľa lepšiu banku

Reza Attar-Zadeh zo spoločnosti Santander UK uviedol: „Tieto zmeny znamenajú, že štyri milióny dospelých zákazníkov bežného účtu nebudú mať na účtoch žiadne poplatky za prečerpanie.

„Na ostatných účtoch sa maximálne neupravené poplatky, ktoré by zákazník mohol zaplatiť každý mesiac, takmer znížia na polovicu a zákazníci budú automaticky zaregistrovaní na neusporiadané upozornenia na prečerpanie, ktoré im pomôžu tieto poplatky minimalizovať alebo im zabrániť.

Pre tých, ktorí majú dohodnuté prečerpanie, poplatky zostanú rovnaké pre všetky účty s vankúšom za používanie prečerpania vo výške 12 GBP - zákazníci budú tiež môcť svoj účet pripísať do 16:00, aby sa vyhli poplatkom za prečerpanie.

Vysvetlenie bežných účtov Santander

Bankomat Santander
 • 123 Bežný účet - Tento účet vám vypláca cashback za vybrané účty za domácnosť a úrok z vášho zostatku. Prichádza s mesačným poplatkom 5 GBP.

 • Vyberte aktuálny účet - Ponúka všetky vyššie uvedené možnosti a prístup k osobnej bankovej službe Santander Select. Platí sa mesačný poplatok 5 GBP a na zvolený bežný účet musíte zaplatiť najmenej 5 000 GBP mesačne alebo si ponechať 75 000 GBP na akékoľvek investície, úspory alebo bežný účet Santander, aby ste sa kvalifikovali.

 • 123 Lite Aktuálny účet - Tento vám vypláca cashback z vybraných účtov za domácnosť pri použití online alebo mobilného bankovníctva - existuje však mesačný poplatok 1 GBP.

 • Bežný účet každý deň - Umožňuje vám vyplatiť príjem, platiť účty a požiadať o dohodnuté prečerpanie bez mesačných poplatkov.

 • Vyberte bežný účet - Za mesačný poplatok 10 GBP za účet Choice sa uistíte, že vám nebudú účtované žiadne poplatky za neupravené prečerpanie.

 • Základný bežný účet - Nechajte si vyplatiť príjem, zaplatte účty a získajte debetnú kartu Top-up Visa na platby kartou. Ak máte bydlisko v Európskej únii a žijete mimo Spojeného kráľovstva, je to jediný bežný účet v Santanderi, ktorý máte k dispozícii.

 • 123 Mini bežný účet - Tento účet musí byť vedený dospelou osobou pre deti vo veku 0- 10 rokov. Keď majú 11 rokov, mladí ľudia môžu prevziať kontrolu nad svojim účtom sami.

 • 123 Bežný účet študenta -Ponúka bezplatnú kartu Santander 16-25 Railcard, úrok z vášho zostatku a bezúročné a bez poplatkov dohodnuté prečerpanie.

 • 123 Postgraduálny bežný účet -Tento je určený pre študentov, ktorí pokračujú vo vysokoškolskom vzdelávaní po bakalárskom stupni štúdia-majú prístup k bezúročnému a bezplatnému dohodnutému prečerpaniu a úroku z kreditu.

 • 123 Bežný účet absolventa - Pre absolventov, ktorí absolvovali kurz za posledné 3 roky a vyžadujú prístup k prečerpaniu.

 • Bežný účet Essentials (pre študentov a pracovníkov z Veľkej Británie) - Bežný účet 31 za mesiac pre kohokoľvek, kto sa nedávno presťahoval do Veľkej Británie.

Mimo to stoja poplatky 1 £ denne za použitie až do 1 999 GBP, 2 GBP za deň od 2 000 GBP do 2 999,99 GBP a 3 GBP za deň za 3 000 GBP a viac.

Rachel Springall, finančná expertka na Moneyfacts „Odstránenie neupravených poplatkov za prečerpanie je Santanderovým veľkým krokom, pretože požičanie si v tomto zariadení môže byť najdrahšou formou krátkodobých pôžičiek.

„Na bežnom účte 123 Santander zvyčajne účtuje 6 libier za deň na svojom nedovolenom prečerpaní, akonáhle dôjde k porušeniu medzipamäte vo výške 12 libier, takže odstránenie denného poplatku bude pre majiteľov súčasného účtu používajúcich limit veľký rozdiel,“ Springall dodal.

nigella čokoládová torta s arašidovým maslom

„Santander to, bohužiaľ, nevyužil ako príležitosť obmedziť mykanie v usporiadanom zariadení, ktoré opäť poskytuje rezervu vo výške 12 GBP, ale môže účtovať denný poplatok medzi 1 GBP, 2 GBP alebo dokonca 3 GBP v závislosti od prečerpanej sumy. '

„Poplatky za prečerpanie banky sú horšie ako pôžičky pred výplatou“.

(Obrázok: Bloomberg cez Getty Images)

Santanderovo rozhodnutie zrušiť sankcie a znížiť ich inde prichádza dva mesiace po tom, ako zdrvujúca správa odhalila, ako banky účtujú sadzby vyššie ako pôžičky pred výplatou.

Ktoré? porovnal náklady na pôžičku 100 libier na 30 dní v rámci bezhotovostného prečerpania so 16 vysokými pouličnými bankami oproti pôžičke prostredníctvom pôžičky pred výplatou.

Emma Tynn, markíza z Bath

Zistilo sa, že 13 bánk účtuje viac ako spoločnosť poskytujúca pôžičky pred výplatou.

Santander zvíťazil v prieskume ako najdrahší - zatiaľ čo TSB bolo zistené, že je 6,5 -krát vyššie, účtuje sa 160 libier, zatiaľ čo HSBC je šesťkrát vyššie pri 150 librách.

Úrad pre finančné správanie obmedzil poplatky za pôžičku do výplaty do roku 2015. Podľa prísnejších pravidiel by to stálo 24 libier za pôžičku 100 libier na 30 dní prostredníctvom poskytovateľa pôžičky do výplaty.

Gareth Shaw, ktorý? expert na peniaze, povedal: Je alarmujúce, že väčšine bánk je stále dovolené účtovať si za tieto strhávacie poplatky za prečerpanie viac ako pôžičkové firmy do výplaty.

Tieto vydieračské poplatky môžu stáť tisíce libier ročne, pričom zasiahnu tých, ktorí si to môžu najmenej dovoliť.

Len niekoľko týždňov po zverejnení správy začal regulačný úrad pre finančné transakcie (Financial Conduct Authority) (FCA) v rámci úsilia o ochranu zraniteľných spotrebiteľov proti vysokorýchlostným úverom zasahovať.

Po rozsiahlom prieskume v tomto sektore uviedol, že prebiehajú reformy poplatkov za prečerpanie banky, prevádzkovateľov prenajatia si vlastných bytov, poskytovateľov úverov pod prahom a kreditných a obchodných kariet v katalógu.

Výkonný riaditeľ FCA Andrew Bailey povedal: „Vysoko nákladové pôžičky používajú viac ako tri milióny spotrebiteľov v Británii, z ktorých niektorí sú najzraniteľnejší v spoločnosti.

„Dnes sme navrhli významný balík reforiem na zaistenie ich lepšej ochrany vrátane možnosti obmedziť poskytovanie úverov na nájomné.

„Návrhy budú prospešné pre užívateľov prečerpania a vysokorýchlostného úveru, pričom sa rovnováha zmení v prospech zákazníka.“