Tajomstvo páru, ktorý zostal po sebe vo vodách zamorených žralokmi, stále chýba 23 rokov

Svetové Novinky

Film Open Water bol natočený podľa Lonergana

Film Open Water bol založený na zmiznutí dvojice pred 23 rokmi(Obrázok: URL :)

Pred viac ako dvoma desaťročiami sa Tom a Eileen Lonerganovci stratili po potápaní z výletnej lode pri pobreží austrálskeho Queenslandu.

Keď loď odišla bez nich, zostali opustení vo vodách zamorených žralokmi a ich desivý zážitok inšpiroval úspešný film Open Water.

Na rozdiel od filmu však nie je známe, či Lonerganových jedli žraloky. V skutočnosti 23 rokov odo dňa ich zmiznutia stále nie je známe, ako a či skutočne zomreli.

Americký pár pricestoval do Port Douglasu v severnej Austrálii v januári 1998 a hľadal dobrodružstvo Denná hviezda .

Po dvojročnom služobnom pobyte s americkými mierovými zbormi v Tuvalu a na Fidži sa manželia Lonerganovci, ktorí boli desať rokov ženatí, rozhodli, že navštívia Veľký bariérový útes, ktorý musíte vidieť.

miley cyrus prsty na javisku

Pár sa stretol a zobral sa na univerzite v Louisiane a Eileen už bola vášnivá pre potápanie, koníček, ktorý odovzdala Tomovi.

Dvojica mala vzájomnú lásku k potápaniu

Dvojica mala vzájomnú lásku k potápaniu (Obrázok: URL :)

Ale nič sa nezdalo byť zlé, keď sa manželia v januári 1998 vydali na dobrodružstvo Veľkého bariérového útesu.

Pripojili sa k kolegom potápačom na palube lode Outer Edge vo vodách oceánu a naposledy ich videli 12 metrov pod morom a skúmali svetoznámy oceánsky ekosystém, ktorý bol vždy ich snom.

Ale po necelej hodine pod hladinou sa Lonergans znova objavili, aby sa dostali späť na loď, ale zistili, že odišla bez nich.

Posádka Outer Edge a ich potápači ich opustili uprostred oceánu a nechali ich utopiť sa alebo ich zožrať tigrie žraloky.

Vo filme zabili potápačov žraloky, ale experti tvrdia, že pár sa možno skutočne utopil

Vo filme zabili potápačov žraloky, ale experti tvrdia, že pár sa možno skutočne utopil (Obrázok: URL :)

Obrovské smrtiace žraloky sú často pozorované pri pobreží Queenslandu s dĺžkou 5 m a druhy, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou zaútočia na ľudí.

Dvojica zrejme plávala a v panike hľadala, ale Outer Edge nikde nebolo - vrátilo sa do Port Douglasu bez nich.

A šokujúce bolo, že až po dvoch dňoch si niekto uvedomil, že Lonerganovci zostali pozadu, keď kapitán a majiteľ Outer Edge Jack Nairn našli potápačskú tašku páru s peňaženkou a papiermi.

Polícia a austrálske námorníctvo po páre okamžite začali pátrať, nikdy sa však nenašli.

Žraloky tigrie sú pre ľudí najnebezpečnejším druhom a najpravdepodobnejšou možnosťou útoku

Žraloky tigrie sú pre ľudí najnebezpečnejším druhom a najpravdepodobnejšou možnosťou útoku (Obrázok: Barcroft Media prostredníctvom Getty Images)

Ako mesiace plynuli, stopy Lonerganovcov začal sa objavovať osud.

Bol objavený šesť mesiacov v neoprénovom obleku veľkosti Eileen - bez krvi - spolu s nafukovacími potápačskými bundami s menom Toma a Eileen, plutvami Eileen a ich nádržami na stlačený vzduch, vyplavenými na pláži Port Douglas približne 75 míľ (121 km) odkiaľ sa stratili.

Obnovená bola aj potápačská bridlica - používaná na komunikáciu pod vodou -, ktorá údajne znela: „Pondelok, 26. januára; 1998 08:00 hod. Každému, kto nám môže pomôcť: Boli sme opustení na ihrisku A [gin] od MV Outer Edge 25. januára 1998 o 15:00. Pomôžte nám zachrániť nás skôr, ako zomrieme. Pomoc!!!'

Stav dôkazov naznačoval, že útok žraloka nebol pravdepodobný - na rozdiel od krvavého vyvrcholenia Otvorenej vody, kde mužskú postavu žerú žraloky a ženská postava sa nakoniec ponorí do ich zásoby a podľahne svojmu osudu.

Po preskúmaní rastu barnacle na neopréne sa zistilo, že je pravdepodobne od januára ponorené v oceáne. Tiež mala slzy pozdĺž oblasti zadku a podpazušia, podľa predpokladov vyšetrovateľov bola spôsobená koralom.

Oblasť v austrálskom Queenslande, kam sa dvojica vydala za dobrodružstvom a nakoniec sa nevrátila domov

Oblasť v austrálskom Queenslande, kam sa dvojica vydala za dobrodružstvom a nakoniec sa nevrátila domov (Obrázok: URL :)

Kým sa však našli dôkazy, nádeje na Lonerganovcov zotavovanie slablo.

Rastúci medzinárodný incident medzi Austráliou a Amerikou sa po zmiznutí páru stal škaredým, pretože právnici pre Outer Edge navrhli, že sa stratili zámerne, pričom na podporu ich argumentu použili záznamy, ktoré unikli z Eileeninho denníka len dva týždne pred cestou.

28-ročná žena napísala, že jej manžel má „prianie smrti“ a hovorí: „Dúfa, že zomrie rýchlou a bezbolestnou smrťou, a dúfa, že sa to čoskoro stane.

'Tom nie je samovražedný, ale má prianie smrti, ktoré by ho mohlo priviesť k tomu, po čom túži, a ja by som sa v tom mohol chytiť.'

Experti tvrdili, že Eileenin neoprén mohol byť roztrhaný na koralovom útese

Experti tvrdili, že Eileenin neoprén mohol byť roztrhaný na koralovom útese (Obrázok: Youtube)

Samovražda alebo dokonca vražda-samovražda v rukách Toma sa stala možnosťou, ale to Lonerganovci odmietli; rodiny ako výstredné a ohováračské.

Nakoniec bol Vonkajší okraj braný na zodpovednosť a Nairn sa priznal k nedbanlivosti.

Koroner Noel Nunan vo svojich záverečných slovách povedal vyšetrovaniu zmiznutia, že hlavnú zodpovednosť by mal niesť kapitán Nairn.

Povedal: „Kapitán by mal dávať pozor na bezpečnosť cestujúcich a zaistiť, aby boli vykonávané bezpečnostné opatrenia.

'Keď spojíte počet chýb a závažnosť chýb, som spokojný, že rozumná porota uzná pána Nairna za vinného zo zabitia v trestných dôkazoch.'

Film poskytol desivý pohľad na to, ako museli byť manželia vystrašení

Film poskytol desivý pohľad na to, ako museli byť manželia vystrašení (Obrázok: URL :)

Porota Nairna uznala za nevinného, ​​ale jeho spoločnosť Outer Edge Boat Company skončila svoju činnosť.

Počas vyšetrovania úmrtí experti špekulovali, že na základe stavu regenerovaného výstroja manželia s najväčšou pravdepodobnosťou podľahli deliriu v dôsledku dehydratácie, ktorá spôsobila, že dobrovoľne odstránili potápačské oblečenie a utopili sa.

Nikdy však neboli nájdené žiadne telá ani pozostatky.

Zmiznutie páru malo za následok krízu dôvery v potápačský priemysel v severnom Queenslande, čo malo za následok sprísnenie povinných bezpečnostných predpisov pre potápačské člny v Austrálii, čo teraz znamená, že velitelia potápačských člnov musia absolvovať počet všetkých potápačov na palube.