Kaskadér Harryho Pottera David Holmes hovorí o chvíli, keď zostal ochrnutý pri nehode hororového filmu

Príbehy Zo Skutočného Života

Harry Potter s vernou prútikom v ruke, vzduchom alebo bojom na metle nadchol divákov v kine, keď bojoval so zlým lordom Voldemortom.

Ale počas blockbusterových fantasy filmov, keď sa chlapec čarodejník sťahoval zo svojich nebezpečných únikov, nebola za okrúhlymi okuliarmi hviezda Daniel Radcliffe.

Riskoval to jeho kaskadérsky dvojník David Holmes.

Kým sa film z poslednej knihy Harry Potter a Relikvie smrti, keď David utrpel strašnú nehodu pri nakrúcaní, veľmi pokazil.

Nácvik lietajúcej scény - uznávanej ako jednej z najnebezpečnejších v odbore - ho zhodili do steny, zlomil si krk a nechal ho celý život ochrnutého.

chanelle hayes voľné ženy

Ale keď prvýkrát hovorí o traume, odhaľuje, že jeho počiatočné obavy neboli pre neho samotného.

Moja prvá myšlienka bola: „Nevolaj mame a otcovi, nechcem im robiť starosti“, hovorí David.

V januári 2009 došlo v štúdiách Warner Bros v Leavesdene v štáte Herts k katastrofe, keď narazil do steny potom, čo ho v rýchlosti ťahal vysokopevnostný drôt.

Trhavý kúsok späť je navrhnutý tak, aby replikoval účinky výbuchu.

David Holmes a Daniel Radcliffe

Na scéne: David Holmes vľavo a hovorí s Danielom Radcliffeom

David, ktorý je teraz na invalidnom vozíku, hovorí: Narazil som do steny a potom som pristál na podložke pod ním. Môj koordinátor kaskadérov ma chytil za ruku a povedal: „Stlačte mi prsty“. Dokázal som pohnúť rukou, aby som ho chytil za ruku, ale nemohol som mu stlačiť prsty.

Pozrela som sa mu do očí a vtedy som si uvedomila, čo sa stalo.

Pamätám si, ako som kvôli bolestiam vkĺzol dovnútra a von z vedomia. Predtým som si zlomil kosť, takže keď som poznal ten zvláštny pocit v celom tele od prstov až po prsty na nohách, vedel som, že som skutočne spôsobil nejaké škody.

Davida previezli do miestnej všeobecnej nemocnice Watford, ale previezli ho do Kráľovskej národnej ortopedickej nemocnice v Stanmore v severozápadnom Londýne, kde mu lekári oznámili, že bude paralyzovaný od hrudníka nadol, pričom bude mať iba obmedzený pohyb v rukách a rukách.

David, teraz 30 -ročný, hovorí: Moje prvé myšlienky neboli o tom, že by som znova nemohol chodiť. Boli to všetky ostatné veci, ako napríklad neschopnosť znova tancovať alebo mať sex.

Strávil šesť mesiacov v RNOH a keďže jeho svaly boli takmer zničené, nemohol sedieť niekoľko týždňov.

Hovorí: Hneď ako ma posadili a vzal som váhu svojej hlavy na svoje plecia, bolo to hrozné. Trpezlivosť, ktorú sa musíte naučiť, je neskutočná.

Prestal som stáť na rukách pol hodiny v kuse a potom som zrazu nemohol sedieť v posteli.

helen watson russell watson

Na prvej lekcii fyziológie vás posadia, položia za vás penový vankúš a vy už len bojujete s nájdením rovnováhy. Pomyslel som si: „Panebože, nemôžem ani sedieť vzpriamene.

Počas pobytu v RNOH Davida navštívili Radcliffe (24) a Tom Felton (26), ktorí stvárnili Draca Malfoya.

David holmes

Ochrnutý: David Holmes, kaskadérsky dvojník pre hviezdneho Daniela Radcliffa (Obrázok: PA)

Radcliffe neskôr usporiadala charitatívnu aukciu celebrít a večeru s cieľom vyzbierať peniaze na Davidove účty za zdravotnú starostlivosť a pár si je stále blízky.

Daniel povedal: Mám vzťah, ktorý trvá mnoho a mnoho rokov s Daveom.

A bol by som nerád, keby ma ľudia len videli a Dave odchádzali a hovorili: „Ach, je tu Daniel Radcliffe s osobou na invalidnom vozíku“ - pretože by som nikdy, ani na chvíľu, nechcel, aby predpokladali, že Dave je čokoľvek, okrem neuveriteľne dôležitá osoba v mojom živote.

David, z Leigh-on-Sea, Essex, začal svoju kaskadérsku kariéru ako súťažný gymnasta od svojich šiestich rokov. V 14 rokoch bol požiadaný, aby sa stal dvojnásobkom tela mladého herca, ktorý stvárnil Willa Robinsona v sci-fi filme Lost in Space v roku 1998 s Williamom Hurtom a Mattom Le Blancom.

Tam to začalo, hovorí David, ktorý trénoval v gymnastike, trampolíne, vysokom potápaní, kick boxe, jazde na koni a plávaní.

Harry Potter a Dary Smrti

Scéna výbuchu: Harry Potter a Relikvie smrti (Obrázok: Warner Bros Entertainment)

Ako potenciálneho Radcliffeho dvojníka si ho všimol koordinátor kaskadérov Greg Powell, s ktorým sa stretol tesne pred začiatkom série a požiadali ho, aby urobil test metly.

Ocitol som sa v tomto nádhernom štúdiu, pripútaný k zadnej časti nákladného auta, ťahaný po pristávacej dráhe a ťahajúci nohy po podlahe pred Chrisom Columbusom, režisérom.

Tak som sa dostal k práci.

čo znamená 422

David sa objavil vo všetkých filmoch Harryho Pottera od Kameňa mudrcov v roku 2001 až po nehodu v roku 2009.

Hovorí: Bol to úžasný zážitok. Páčilo sa mi to a s Danom bola absolútna radosť pracovať. Herci a štáb boli ako druhá rodina a s mnohými z nich som dodnes v kontakte.

David vie, že zranenia, ktoré utrpel, navždy zmenili jeho život.

Je však odhodlaný nenechať sa svojim zdravotným postihnutím definovať.

Hovorí: Prevzal som kontrolu nad situáciou pomerne skoro. Chcel som svojmu lekárovi povedať, kde som si myslel, že som - moje presné slová boli „Myslím, že som úplne v poriadku“.

Rodičom sa to ťažko počúvalo, ale bolo pre mňa dôležité mať túto kontrolu. Chcel som sa mýliť, ale nemýlil som sa.

Bol tu pre mňa určite pocit tragédie, ale aj pocit úplného odhodlania poraziť to a zlepšiť to.

Pozitívny mentálny prístup znamená všetko. Tiež si myslím, že ak si myslíte o svojom postihnutí pozitívne, môže vám to pomôcť s tým žiť.

Niekedy sa mi po nehode vybavia spomienky-niekedy si ich prežijem, keď upadám do spánku-ale je to niečo, s čím som sa naučil žiť a zvládať to.

O šesť rokov neskôr má David adrenalín pri jazde v špeciálne upravenom aute po závodných dráhach rýchlosťou až 150 mph.

Na akceleráciu a brzdenie používa systém ručného ovládania „push-pull“.

(Obrázok: PA / Warner Bros Entertainment)

Rozbehol tiež novú produkčnú spoločnosť Ripple Productions s dvoma priateľmi, ktorí sú tiež tetrapelgickí.

Trojica nedávno vydala sériu podcastov na pomoc ľuďom, ktorí utrpeli podobné zranenia.

David hovorí: Nenechal som svoju nehodu ovplyvniť môj pohľad na život a som stále veľmi odhodlaný a pozitívny.

Tiež som to nenechal v živote držať bokom a stále si užívam dni na pretekoch s autom, dovolenky s priateľmi a teraz sa teším na začiatok novej kariéry.

David sa stal tiež odvolacím veľvyslancom RNOH, najväčšej britskej špecializovanej ortopedickej nemocnice, kde dokončil svoje vyčerpávajúce fyzio. Pomáha im vyzbierať 15 miliónov libier na nákup ďalších zariadení a vybavenia.

David hovorí: Každých osem hodín sa niekomu v Británii povie, že už nikdy nebude chodiť. Bez miest, ako je RNOH, by veci pre týchto ľudí vyzerali oveľa pochmúrnejšie. Podpora, ktorú mi poskytovali, bola neuveriteľná.

Všetci v nemocnici sa o mňa veľmi starali a počas svojej cesty k uzdraveniu som stretol úžasného personálu a pacientov.

Je to rozsiahly projekt, ale po dokončení skutočne zmení životy.

Takže ak má niekto tam vonku pár drobných, choďte na webovú stránku RNOH a darujte čokoľvek, čo môžete, na túto fantastickú vec.

hlasovanie o britských mydlových oceneniach 2014

*Každý, kto chce prispieť Kráľovskej národnej ortopedickej nemocnici, by mal navštíviť: www.rnohcharity.org a aby ste počuli Davidove podcasty, ktoré idú na: www.rippleproductions.co.uk/