Prečo je piatok 13. považovaný za nešťastný - vysvetlené desivé povery

Svetové Novinky

Prečo má piatok 13. smolu?

Deň Piatok trinásteho konečne prišiel tento november 2020 a mnohí budú očakávať, že ich v tomto čase postihne nešťastie - obzvlášť po tom, ako uplynul zvyšok roka - ale odkiaľ pochádza povera?

Verí sa, že strach z čísla 13 začal v stredoveku, prameniaci zo strachu z počtu osôb prítomných na Zelený štvrtok v príbehu o poslednej večeri a ukrižovaní Ježiša Krista v kresťanskej biblii.

Mnohí veria, že za to môže zradný učeník Judáš Iškariotský, ktorý je trinástym hosťom a sadol si za Ježiša; posledná večera.

Niektoré spisy sa tiež domnievali, že piatok deň mal sám osebe smolu, a preto bolo spárovanie s číslom 13 dvojnásobne problematické.

Posledná večera - po freske Leonarda da Vinciho, 15. apríla 1452 - 2. mája 1519 (Obrázok: Hulton Archive)

Jeden teoretický historický dôvod strachu je ten, že v piatok 13. októbra 1307 francúzsky kráľ Filip IV. Zatkol stovky členov templárskych rytierov a vyvolal nadprirodzený hnev (ako to zaznamenávajú rôzne beletrie vrátane knihy Železný kráľ od Maurice Druona v roku 1955).

Iní však poukázali na román Piatok trinásteho z roku 1907 od Thomasa W. Lawsona z roku 1907, ktorý zvyšuje poveru okolo dátumu, pretože v príbehu sa maklér snaží využiť obavy z dátumu a začať paniku na Wall Street.

Zdá sa teda, že na strach z dátumu neexistuje jednoznačná odpoveď, ale príliš sa o tom nestresujte. Alebo by si mala ?!

Will Smith Margot Robbie

Bojíte sa piatku 13. Dajte nám vedieť v nižšie uvedených komentároch.