Čo je to národná životná mzda? Nové sadzby pre milióny pracovníkov od apríla 2018

Minimálna Mzda

V apríli potom, čo sa národné životné minimum opäť zvýšilo, viac ako dvom miliónom zamestnancov dôjde k zvýšeniu ich platov.

Toto je hodinová sadzba pre osoby vo veku 25 rokov a viac - a pracujúcich v Británii.

Zvýšila sa aj minimálna mzda pre ľudí vo veku 16-24 rokov, pričom učňovské školenia mali zarobiť ďalších 20 p za hodinu.

Nové sadzby nadväzujú na sľub kancelára Philipa Hammonda z novembra minulého roku, keď potvrdil, že hodinové sadzby sa od apríla plošne zvýšia.

Hammond oznámil zmeny vo svojom rozpočte vlani v novembri (Obrázok: Barcroft Media)

Kedy došlo k zvýšeniu v roku 2018?

Nové sadzby pre všetkých pracovníkov začali pracovať 6. apríla pre 179 spoločností, ktoré boli menované a hanbené za to, že nevyplácajú minimálnu mzdu.

Národná životná mzda sa zvýšila zo 7,50 na 7,83 GBP za hodinu, čo je nárast o 4,7% oproti minulému roku.

Ministerstvo financií odhaduje, že nová mzda ponechá pracovníkov na plný úväzok so základným platom až o 600 libier lepší rok.

Tenerife vlny zasiahli hotel

To je ekvivalent 50 libier mesačne - alebo 33 p navyše za hodinu.

Hammondovo zvýšenie minimálnej mzdy je spojené s dlhodobým záväzkom konzervatívcov dodať do roku 2025 sadzbu 9 libier za hodinu na viac ako 25 s.

To je však stále pod úrovňou Living Wage-mimovládnej organizácie, ktorá si určuje vlastné hodinové sadzby na základe inflácie-merania toho, koľko ceny medziročne vzrástli.

Rachel Farr, senior právnička v oblasti zamestnávania v medzinárodnej právnickej firme Taylor Wessing, uviedla: „Toto zvýšenie sa bude vzťahovať na všetkých pracovníkov vrátane tých v gigantickej ekonomike, ako sú vodiči Uberu. Platí to aj pre výpočty dôchodkov za prázdniny a za automatický zápis.

„Národná životná mzda však zostáva pod skutočnou životnou mzdou vypočítanou z koša tovarov a služieb, ktorá je v Londýne 10,20 libry na hodinu a inde vo Veľkej Británii 8,75 libry na hodinu.“

V apríli rástol aj osobný príplatok. Pracovníci môžu teraz zarobiť až 350 libier ročne bez toho, aby museli platiť daň z príjmu - a každý, kto prekročí prahovú hodnotu, ušetrí odhadom 70 libier ročne.

Je to však to najbohatšie, čo bude mať najväčší prospech - tu je dôvod.

Aká je národná minimálna mzda?

To je sadzba, ktorú musia zo zákona platiť všetci zamestnávatelia (Obrázok: Getty)

Národná minimálna mzda (NMW) je minimálna mzda za hodinu, na ktorú má väčšina zamestnancov nárok zo zákona. Sadzba do značnej miery závisí od veku pracovníka a od toho, či je učňom. Ak máte viac ako 25 rokov, namiesto toho máte nárok na národnú mzdu.

Obe sadzby sú zákonnou požiadavkou a ich nedodržanie môže mať za následok pokutu zamestnávateľa alebo dokonca zaradenie do ročného zoznamu hanby.

Pravidlá uvádzajú, že ak pracujete a máte 25 alebo viac rokov (a nie v prvom ročníku učňovského školstva), vaša hodinová sadzba musí byť najmenej 7,83 GBP (od 6. apríla 2018).

Pomocou tohto zistíte, či máte nárok na národnú životnú mzdu šikovná kalkulačka .

Nové sadzby minimálnej mzdy od apríla 2018

*jablká za 3,70 libry pre učňov mladších ako 19 rokov alebo v prvom ročníku

O koľko stúpa národná minimálna mzda?

Mzdy sa všetkým zamestnancom zvýšili 6. apríla 2018.

Učeníkom teraz treba zaplatiť (najmenej) 3,70 libry za hodinu, do 18 rokov, 4,20 libry za hodinu, do 20 rokov, 5,90 libry za hodinu a do 24 rokov, 7,38 libry za hodinu. Osobám vo veku 25 a viac rokov musí byť zaplatená minimálna čiastka 7,83 GBP za hodinu.

Podľa Komisie pre nízke mzdy (orgán, ktorý určuje sadzby) je tento nárast najvyšší za posledných desať rokov u osôb vo veku 18-20 rokov a 21-24 rokov s nárastom o 4,7% a 5,4%.

Nové sadzby, ako tvrdí, priamo zvýšia zárobky medzi 260 000 a 360 000 mladých pracovníkov, pretože a) zvýšenie povedie k efektu „prelievania“ ďalej v rozdeľovaní platov a b) niektorí mladí pracovníci môžu mať prospech aj zo zvýšenia národnej životnej mzdy .

dátum vydania apple iphone 7s

Predseda LPC Bryan Sanderson v komentári k analýze uviedol: „LPC je potešený, že vláda prijala naše odporúčania na zvýšenie sadzieb NMW pre mladých ľudí. Mnoho tisíc bude mať prospech priamo a tisíce ďalších budú mať prospech zo zvýšenia NLW.

'Ak ekonomické podmienky, najmä trh práce pre mladších pracovníkov, zostanú pozitívne alebo sa zlepšia, bude v budúcnosti dôvod na ďalšie zvýšenie sadzieb NMW pre mladších pracovníkov.'

Kto má nárok na minimálnu mzdu?

Šéfovia musia zo zákona platiť pracovníkom nasledujúce sadzby:

  • Vek 21-24? Teraz máte nárok na 7,38 GBP za hodinu.

  • Vek 18-20? Teraz máte nárok na 5,90 GBP za hodinu.

  • Máte menej ako 18 rokov? Teraz máte nárok na 4,20 GBP za hodinu.

    sova na vianočný stromček
  • Učeň? Teraz máte nárok na 3,70 GBP za hodinu.

Je potrebné dodržať niekoľko pravidiel:

  • Učni majú nárok na učňovskú sadzbu, ak sú a) vo veku 19 rokov alebo mladší alebo b) vo veku 19 rokov a starší a sú v prvom ročníku učňovského školstva.

  • Aby ste získali nárok na minimálnu mzdu, musíte byť v školopovinnom veku (16 rokov a viac).

Čítaj viac

Práva spotrebiteľa
Vaše vysoké práva na vrátenie peňazí z ulice Ako sa sťažovať na pôžičku do výplaty Zmluvy o mobilných telefónoch - vaše práva Zlé recenzie - ako získať náhradu

Aký je rozdiel medzi národnou životnou mzdou a životnou mzdou

„Národná životná mzda“ a „minimálna mzda“ sú stanovené vládou a všetci zamestnávatelia ich musia dodržiavať.

Avšak „živá mzda“; je úplne samostatná entita zriadená spoločnosťou Nadácia Living Wage Foundation . Tiež sa každoročne prehodnocuje.

To nie je zákonná požiadavka, ale skôr to, čo aktivisti veria pracovníkom by mal zarábať (faktorovanie inflácie a podobne). Mnoho zamestnávateľov - ako napríklad supermarkety - si to vybrali v prospech vládnych smerníc, a preto svojim zamestnancom platí viac.

Životná mzda v súčasnosti v Británii dosahuje 8,75 GBP za hodinu alebo 10,20 GBP, ak žijete v Londýne. Uvedené ceny platia pre všetky osoby staršie ako 18 rokov. Tu nájdete úplný zoznam zamestnávateľov, ktorí ich platia .

Vaše práva

Pracovník v strese v práci

Myslíte si, že ste nedostatočne platení? Pomoc je k dispozícii (Obrázok: Getty)

Prečítajte si výplatnú pásku

Máte nárok na výplatnú pásku a mali by ste sa opýtať svojho šéfa, ak ju nedostanete automaticky. Jeho prečítanie vám pomôže zistiť, koľko zarábate a koľko zdaňujete. The Peňažná poradňa má sprievodcu, ktorý vám pomôže s jeho dekódovaním.

čítať denné zrkadlo online

Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako vám môže byť zaplatené. Ak ste platení za hodinu, malo by to zahŕňať aj cestovanie medzi rôznymi pracoviskami - môžete úplné pravidlá nájdete tu . Ak dostávate ročný plat, môžete vypočítajte si plat za hodinu . Aj keď ste zaplatení za konkrétnu prácu, existuje primeraná hodinová sadzba - vyrieš to tu .

Ak pracujete v reštaurácii, váš šéf by vám nemal platiť z vašich sprepitných. Zrkadlo & apos; s Kampaň Spravodlivé tipy v roku 2008 pomohla zaistiť zákon na ochranu pracovníkov.

Čo robiť, ak si myslíte, že ste zaplatení nespravodlivo?

Ak sa domnievate, že máte nedostatočné platby, mali by ste čo najskôr požiadať o radu v tejto záležitosti. Aký je váš nárok, môžete zistiť pomocou Online nástroj pomoci [Acas] poradenskej, zmierovacej a arbitrážnej služby.

Acas je bezplatný orgán, ktorý poskytuje informácie a rady zamestnávateľom a zamestnancom v oblasti pracovného práva.

Ak zistíte, že ste v skutočnosti nespravodlivo platení, odporúča sa najskôr porozprávať so zamestnávateľom a pokúsiť sa problém vyriešiť.

Ak to nefunguje, máte právo podať formálnu sťažnosť svojmu zamestnávateľovi.

Alternatívne Acas hovorí, že pracovník môže podať sťažnosť na HMRC, ktorá to za vás vyšetrí.

Ak HMRC zistí, že zamestnávateľ nedodržiava minimálnu mzdu, môže pracovníkovi zaslať upozornenie na nedoplatok plus pokutu za nezaplatenie správnej mzdy.

Maximálna pokuta za nezaplatenie bude 20 000 libier na pracovníka. Zamestnávateľom, ktorí nezaplatia, však môže byť uložený zákaz výkonu funkcie riaditeľa spoločnosti až na 15 rokov.

Ak chcete ďalšie rady, zavolajte vláde Linka pomoci pre platby a prácu na 0800 917 2368 . Služba je bezplatná a dôverná.

Prípadne sa pokúste priblížiť k Občiansky poradný úrad [TAXÍK]. Ich poradcovia vám môžu bezplatne pomôcť s celým radom peňazí a právnych záležitostí.