Tesco, Morrisons a Asda ochladli po tom, čo Island sľúbil, že sa stane prvým maloobchodným predajcom na svete, ktorý „zakáže plast“

Mrazené

Výkonný riaditeľ Islandu, Richard Walker, s niektorými neplastovými obalmi(Obrázok: PA)

Mrazivý potravinársky gigant Island ukradol pochod konkurentom tým, že sa stal prvým maloobchodným predajcom na svete, ktorý sekeroval plastové obaly od výrobkov vlastných značiek.

Toto oznámenie zachytilo „veľkú štvorku“ chladní a nechali ich hrať sa doťahovať, pretože sa vtrhli dopredu s revolúciou v oblasti papiera a lepenky.

Najväčšie britské potraviny Tesco uviedlo, že do roku 2025 plánuje zabezpečiť, aby boli všetky obaly vhodné do recyklačného koša alebo haldy kompostu.

A Morrisons predstavil plány na vykopanie plastových slamiek na pitie a ich nahradenie papierom v tomto roku a tiež postupné vyradenie vatových tyčiniek z plastových stoniek.

Asda uviedla, že má plán trvalej udržateľnosti na zníženie odpadu, ale Island už prináša zmeny.

Po Islande strávenom posledných 12 mesiacov navrhovaním a testovaním podnosov na báze drevnej buničiny, ktoré nahradia čierne plastové nádoby, ktoré začnú byť skládkované, budú ako prvé pripravené zelené jedlá.

Island je lídrom v oblasti znižovania plastových obalov (Obrázok: PA)

Riad s novým vzhľadom sa začne objavovať na regáloch v priebehu niekoľkých týždňov so všetkými vlastnými značkovými potravinárskymi plastmi do roku 2023 - 20 rokov pred plánom vlády urobiť z uličiek v supermarketoch plastovú zakázanú zónu.

Islandský generálny riaditeľ Richard Walker pripustil, že to bolo výzva do boja o rivalov, a vyzval ich, aby nasledovali jeho príklad.

Povedal: Zhodíme rukavicu a dúfame, že podobné oznámenia urobia aj ďalší predajcovia.

Tento významný krok spôsobí, že 1400 výrobkov stratí plastový obal alebo rukávy, pretože najväčšia modernizácia v histórii supermarketov by mohla priniesť návrat k staromódnym fľaškám na mlieko, klobásam zabaleným v papieri a ovociu a zelenine v hnedých papierových vreciach.

Walker povedal, že reťazec zníži náklady až pre 300 dodávateľov, ktorí budú musieť aktualizovať továrenské stroje, ale sľúbili, že kupujúci nezaplatia cenu pri pokladni.

Generálny riaditeľ Richard Walker bude dohliadať na to, aby sa Island stal prvým veľkým maloobchodným predajcom, ktorý sa zaviaže odstrániť plastové obaly (Obrázok: PA)

Zmeny sa budú týkať hamburgerov v škatuliach bez plastového obalu, mrazenej zeleniny v papierových vreckách, čerstvého ovocia v sieťkach a zmrzliny v kartónových vaničkách.

Pán Walker povedal, že drevo používané na nové obaly pochádza z udržateľných škótskych a škandinávskych lesov, kde sú vysadené štyri stromy na každý pokácený.

Vášnivý surfer odhalil, že bol inšpirovaný k priekopníckej zmene potom, čo videl plastové znečistenie vo svetových oceánoch a vyplavil ho na pláže.

čo povedal James Arthur

Dodal: Svet sa zobudil na metlu plastov. Kamión sa každú minútu dostáva do našich oceánov, čo spôsobuje nevýslovné škody v našom morskom prostredí a v konečnom dôsledku aj v ľudstve - pretože všetci sme závislí na oceánoch, pokiaľ ide o naše prežitie.

High-street food retailer Island sa stane prvým britským maloobchodníkom, ktorý do roku 2023 odstráni plastové obaly vo výrobkoch s vlastnou značkou (Obrázok: WENN.com)

Greenpeace uvítal zákaz plastov na Islande.

Jeho výkonný riaditeľ Spojeného kráľovstva John Sauven uviedol: Minulý mesiac dlhý zoznam bývalých šéfov najväčších britských maloobchodných skupín napísal spoločné vyhlásenie, v ktorom vysvetlil, že jediným riešením znečistenia plastmi je, aby maloobchodníci úplne odmietli plasty v prospech udržateľnejších alternatív, ako je recyklovaný papier. , oceľ, sklo a hliník.

Island teraz túto výzvu prijal a odvážne sa zaviazal, že do piatich rokov zbaví plastov. Teraz je na iných maloobchodoch a výrobcoch potravín, aby na túto výzvu zareagovali.

Niektoré z neplastických obalov, ktoré budú zakázané (Obrázok: PA)

Downing Street označila akciu Islandu za dobrý začiatok, ale oficiálny hovorca predsedu vlády dodal, že chceme, aby teraz nasledovali aj ostatní.

Včera reťazec rýchleho občerstvenia McDonald’s oznámil, že všetky jeho obaly budú do roku 2025 pochádzať z obnoviteľných, recyklovaných alebo certifikovaných zdrojov.

A Wagamama - ktorá v súčasnosti na požiadanie rozdáva plastové slamky - sa zaviazala, že ich úplne zošrotuje

Kabinet sľubuje, že prestane byť jednorazový

Theresa Mayová odovzdala svojmu kabinetu opakovane použiteľné šálky na kávu po tom, ako ministri spozorovali jednorazové.

Ministr životného prostredia Michael Gove bol zabitý minulý mesiac po tom, ako ho po víťazstve v pohároch doživotne zlomili jednorazovým pohárom Pret A Manger.

Downing Street potvrdila, že kabinet dostal poháre od zamestnancov agentúry pre životné prostredie na ich týždennom zasadnutí.

Začiatkom tohto mesiaca výbor poslancov vyzval na odvod 25 p latte za jednorazové poháre.