Swallows and Amazonons spisovateľ bol dvojnásobným agentom, ktorý sa zamiloval do Trockého sekretárky a riskoval svoj život, aby ju zachránil

Televízne Noviny

Arthur Ransome

Arthur Ransome kvôli láske riskoval všetko(Obrázok: Hugh Lupton)Skutočnosť je určite zvláštnejšia než fikcia v tajnom živote Arthura Ransomeho, jedného z najobľúbenejších britských spisovateľov detských kníh.


Ransome bol pre svojich príbuzných milým, tichým starcom, ktorého útulné zlaté príbehy o odvážnych deťoch očarili generácie čitateľov.Kúzlo a príťažlivosť jeho klasických lastovičiek a amazoniek z roku 1930 teraz stále žiari dostatočne na to, aby inšpirovalo novú filmovú verziu dobrodružstva v Lake District.


Napriek tomu, čím si Ransome prešiel, bolo málo zázraku, že prežil a napísal akúkoľvek zo svojich 13 detských kníh.

Počas ruskej revolúcie bol dvojitým agentom, zamiloval sa do sekretárky komunistického vodcu Leona Trockého a svojou múdrosťou odolal istej smrti, aby jej pomohol ujsť z krajiny. Mal tiež čaj s Trockým a v šachu sa ujal prvého sovietskeho vodcu Vladimíra Lenina.Deti plaviace sa po jazere

Scéna z nových filmov o lastovičkách a amazonkách

Neohrozené deti Walkera a Blacketta z Lastovičiek a Amazoniek by boli hrdé na jeho prefíkanosť a vynaliezavosť.


Ransomeov veľký synovec Hugh Lupton si pamätá ako dieťa prázdniny so spisovateľom a bol prekvapený, keď zistil pravdu o vtedy krehkom starcovi.

Povedal: Keď som ho ako chlapca v 50. a na začiatku 60. rokov navštívil na jeho chate v Lake District, dali sme si čaj v záhrade a on sedel na ležadle, v tichej prítomnosti s lesklou plešinou a snehom. biele fúzy. Jeho manželka Evgenia však mala vtipný prízvuk. A mali ruský samovar na ohrev vody.

Ransome a jeho román boli v podstate angličtinou, ale tieto indície poukazovali na mimoriadne farebnú minulosť.

Teraz 64 -ročný Hugh povedal: Strýko Arthur skončil v Rusku v MI6, spriatelil sa s Trockým a Leninom, s ktorými hrával šach a zamiloval sa do Trockého sekretárky Evgenie Shelepiny.

Leon Trockij, ruský vodca, adresuje stretnutie Červeného zhromaždenia c1919

Leon Trockij, ruský vodca, prednáša stretnutie červených ľudí v roku 1919 (Obrázok: NEWSAMpix)

Povedal, že Ransome sa prezliekol do starého kabátika z cisárskej kožušiny a Evgenia mala na sebe útek z Ruska, keď vypukla občianska vojna po revolúcii.

Hugh: Pravdepodobne im bola zabavená aristokracia.

Ich útek bol ako jeden z ruských ľudových príbehov, ktoré strýko Arthur miloval, útek z mesta, spánok v spálených stodolách, uhýbanie sa smrti. Zachránil ženu, ktorú miloval.

'A stále nosil vo vrecku kamienok z ostrova Peel, v Coniston Water v Lake District, inšpirácia pre ostrov Wild Cat in Swallows and Amazonky, ako talizman, talizman.

Nakoniec ich to dostalo domov - a keď sa rozviedol so svojou prvou manželkou, vzal si Evgenia.

Ransome bol stále šťastne ženatý so svojou boľševickou nevestou, keď v roku 1967 zomrel, vo veku 83 rokov. To bolo 37 rokov potom, čo sa objavili Lastovičky a Amazonky, inšpirované slnečnými letnými prázdninami v jazerách s deťmi jeho priateľa, Altounyanmi.

Evgenia

Evgenia, žena Arhturová riskovala všetko (Obrázok: Hugh Lupton)

dobre platená práca bez kvalifikácie uk

Ransomeho dobrodružstvá sa dotýkajú v novom filme s Kelly Macdonald, Rafe Spall a Harry Enfield v hlavných úlohách so zavedením ruských špiónov do jazier. Aj keď to vyvolalo kontroverziu medzi skalnými fanúšikmi Ransome.

V roku 1913 sa potom otec jedného z Ransomovcov, novinár a spisovateľ v neúspešnom manželstve s prvou manželkou Ivy Walkerovou, rozhodol podniknúť svoju prvú cestu do Ruska.

Mal tam zostať zapnutý a vypnutý až do svojho prípadného letu. Bolo to dosť nešťastné prvé manželstvo, vysvetľuje Hugh, ktorého babička Joyce bola Ransomeho sestra.

Natrafil na knihu ruských rozprávok a príbehy ho zasiahli. Jeho myšlienkou bolo ísť ďalej a naučiť sa ruštinu, zbierať ľudové rozprávky a rozprávať im to po anglicky.

Hugh Lupton

Hugh Lupton odhalil fascinujúci príbeh svojho príbuzného (Obrázok: )

Ransome, ktorý žil v Petrohrade, si splnil sen a napísal Ruské rozprávky starého Petra. Domov však podal správy o stále nestálejšej politickej situácii.

Niekoľkokrát navštívil východný front a pomaly sa stretával s čajom s mnohými vysokými boľševikmi, dokonca zdieľal byt s Karlom Radkom, ktorý sa stal hlavným propagandistom Kominterny. Hral šach s Leninom, hovorí Hugh.

Napriek tomu, že Ransome neskôr preslávil, že jeho jedinou politikou je rybolov, vysvetľuje Hugh, že sa stal britským novinárom, ktorý najviac sympatizuje s boľševickou vecou.

Lenin veril, že priateľský spisovateľ mu bol užitočný pri poskytovaní informácií zo Západu. Ale, viac ako to, zdá sa, že ho vlastne mal tiež rád.

Roland Chambers, ktorý vo svojej biografii Posledný Angličan: Dvojitý život Arthur Ransome skúmal Ransomov čas v Rusku, získal prístup do archívov KGB a zistil, že autor rozhodne pracoval pre boľševické tajné spravodajské služby.

Hovorí, že si s Leninom skutočne rozumeli: Lenin hovoril o „užitočných idiotoch“, západných obyvateľoch, ktorí by sa dali využiť. Ale myslím si, že Lenin Ransomeho skutočne rešpektoval.

zľava doprava Nancy Lupton a Hugh Lupton. Ostrov hneď za Hughovou hlavou je ostrov Peel, ktorý sa v knihách stal ostrovom Wildcat

Nancy a Hugh Lupton veslujú na jazere, ktoré knihu inšpirovalo (Obrázok: Hugh Lupton)

Chambers tiež urobil ďalší objav v predtým klasifikovaných britských archívoch, že Ransomeho súčasne zamestnával MI6 od roku 1918, ktorý bol podozrivý z času, ktorý strávil v Rusku, a chceli ho využiť na posilnenie vlastnej inteligencie.

Evgenia mu údajne tajne poskytla prístup k dôležitým dokumentom.

Chambers je však presvedčený, že Ransome urobil všetko pre svoje vlastné záujmy, nie pre žiadnu konkrétnu politickú vášeň. A nielen jeho, ale aj ženy, do ktorej sa zamiloval.

Vladimir Uljanov Lenin Vedúci ruskej revolúcie na stretnutí v Moskve v Rusku.

Lenin Ransomeho skutočne rešpektoval (Obrázok: Getty)

Nakoniec ho potreba chrániť Evgenia viedla k tomu, že riskoval všetko.

V roku 1919 bol jej život počas občianskej vojny medzi boľševikmi a protikomunistickou bielou armádou v ohrození.

Odhodlala sa a so spisovateľom utiekla. Verí sa, že neskôr vzala pašované diamanty do Paríža na financovanie novej politickej strany, ktorá sa zaviazala šíriť komunizmus.

Hugh hovorí: Bola to najneobvyklejšia cesta. V Moskve nastúpili na vlak, ale dostali sa až tak ďaleko, pretože železničné koľaje boli rozbité. Potom teda najali koňa a káru a chlapca, aby ho viedli.

Hovorí, že sa trikrát vyhli zajatiu a smrti. Keď Evgenia prvýkrát dala vdove varnú kanvicu, aby ju synovia ženy neodovzdali.

Hugh hovorí: Vdova bola taká potešená, že poslala svojich synov preč a to im zachránilo život. Potom manželov poslala preč s kúskom syra.

Neskôr Ransome vytiahol na gang sedliackych vojakov, ktorí sa im postavili. Hugh hovorí: Ransome, vediac, že ​​mal na sebe cisársky kožuch a kožušinový klobúk, zahučal: „Máte so sebou dôstojníka? Kam ideš?'

Hugh hovorí: Keď mu to povedali, povedal: „Keď tam prídeš, povedz im, že idem!“ Boli tak zaskočení, že ho pozdravili a cválali. Keď sa dostali do dediny, čakala ich vojenská služba a bolo im ponúknuté ubytovanie.

Obal knihy Amazonky a lastovičky

Obal knihy Amazonky a lastovičky

Nakoniec to bola Ransomeova láska k šachu, ktorá im zachránila život. V Estónsku narazili na divíziu Bielej armády, ktorá by ich zastrelila - keby dôstojník neuznal Ransome.

Ukázalo sa, že kedysi mali šach, smeje sa Hugh. Ransome vyhral a dôstojník vyložil dosku na ďalšiu hru a potom bol odvolaný. Keď videl Ransomeho, jediné, na čo myslel, bolo dohrať zápas, a tak vytiahol dosku, hrali tam a potom - a Ransome ho nechal vyhrať.

Bol taký šťastný, že dal páru papiere, ktoré potrebovali, aby ich bezpečne dostali do Baltského mora.

Ransome sa v Británii rozviedol so svojou prvou manželkou a v roku 1924 sa oženil s Evgenia.

Usadili sa v Lake District a nikdy nehovorili o svojej minulosti.

Hugh, tiež spisovateľ, hovorí: Bolo mi povedané, aby som nikdy nespomenul Rusko. Myslím si, že Evgenia sa obávala, ak by sa ukázalo, že žije v Anglicku, pričom jej rodina v Rusku môže byť ohrozená.

Ransome bol viac než spokojný zostať na mieste, z ktorého pochádzal jeho šťastný kamienok, vedľa stojanov s rúrami a rybárskymi prútmi. Hugh hovorí: Vždy sa vrátil do Lake District. Práve tam bolo jeho srdce.

  • Lastovičky a Amazonky sú v kinách. Posledný Angličan: Dvojitý život Arthura Ransomeho vydáva spoločnosť Faber