Môj zamestnávateľ tvrdí, že mi preplatil sumu 600 libier - musím to vrátiť?

Minimálna Mzda

(Obrázok: Getty)

Je spravodlivé povedať, že priemerný človek by si všimol, keby mu zrazu omylom zaplatili ďalších 2 000 libier.

Je to dostatočne veľké množstvo, ktoré zaručuje odpovede na niektoré dôležité otázky, napríklad ako a prečo.

tom morris (podnikateľ)

Ale čo keď bola táto suma oveľa menšia - a čo keď vám chyba úplne unikla?

Toto je ťažká situácia, v ktorej sa ocitla jedna pracovníčka tento týždeň potom, čo sa s nami skontaktovala kvôli mzdovej chybe.

Louise dostala poslednú výplatu od svojho zamestnávateľa - vysokého reťazca ulíc - kde mala pracovať 30 hodín týždenne.

Pred jej prijatím jej bolo oznámené, že jej konečná mzda bude zahŕňať všetky nevyrovnané príspevky na dovolenku, ako aj dodatočné a akékoľvek oneskorené nadčasy.

Akonáhle teda prišla jej posledná výplatná páska, nevinne pokračovala v míňaní.

O tri mesiace neskôr však prišiel náhly list jej bývalého zamestnávateľa, v ktorom tvrdil, že audit odhalil nezrovnalosť v jej konečnej mzde vo výške 600 libier.

Spoločnosť uviedla, že na splatenie peňazí, ktoré už nemala, mala maximálne dva týždne.

Keď to spochybnila, bolo jej povedané, že namiesto toho jej bude uložený plán fixných platieb - o ktorom rozhodnú v jej mene. To však bolo tiež oveľa vyššie, ako bola suma, ktorú si mohla dovoliť splatiť na splátky.

Louise bolo povedané, že ak odmietne zaplatiť, bude čeliť právnym krokom - pričom spoločnosť trvá na tom, že je „na vine“. a odmietla prijať, že peniaze vynaložila v dobrej viere - a bez dojmu, že ide o chybu.

Dá sa Louise prinútiť to splatiť?

So zamestnancami je potrebné konzultovať, ako a kedy majú byť peniaze vrátené, a dať s nimi písomný súhlas

V prípade Louise má jej zamestnávateľ bohužiaľ určité práva na vrátenie peňazí - má však tiež pádne dôvody na to, aby s nimi nesúhlasila.

„Nanešťastie, ak vám zamestnávateľ omylom preplatí peniaze, môžete byť požiadaní o vrátenie peňazí,“ vysvetľuje Samantha Jenkins, právna poradkyňa Zákon .

angelina jolie a billy bob thornton

'To platí aj v prípadoch, keď si zamestnávateľ uvedomí svoju chybu niekedy po preplatku alebo keď ste medzitým opustili zamestnanie.'

Podľa pokynov má zamestnávateľ v skutočnosti až šesť rokov na to, aby požiadal o vrátenie týchto peňazí.

„Podľa § 14 zákona o zamestnaneckých právach z roku 1996, kde zamestnanec zostáva v zamestnaní, je zamestnávateľ oprávnený vykonať zrážku z priebežnej mzdy zamestnanca, aby získal späť preplatok.

'V prípade, že zamestnanec opustil pracovný pomer, a preto nie je možné zrážať z priebežnej mzdy, zamestnávateľ môže kontaktovať ich bývalého zamestnanca a požiadať o vrátenie mzdy.'

Jenkins však hovorí, že v každom prípade sa zamestnávateľ musí pri hľadaní náhrady mzdy správať rozumne. Ak je pracovník napríklad na minimálnej mzde, musí to vziať do úvahy pri rozhodovaní o pláne splácania.

„Zamestnávateľ by mal informovať zamestnanca o preplatenej sume a mal by sa snažiť dohodnúť plán splátok na primeranú dobu.

„Ak odmietnete alebo preplatíte preplatok na mzde, môžete prísť na to, že vás zamestnávateľ pošle pred súd. Budú mať na to šesť rokov odo dňa preplatku. “

Jenkins však hovorí, že ak ste verili, že peniaze sú skutočne vaše, a minuli ste ich v dobrej viere, máte silné dôvody ich spochybniť - a vyhrať.

Je to kvôli zásade „estoppel“. Od konca 18. storočia je to právne vymožiteľný princíp, podľa ktorého ak dve strany pôsobia na základe predpokladu, bez ohľadu na to, či je tento predpoklad pravdivý alebo nie, žiadna strana sa nemôže k tomuto predpokladu vrátiť bez toho, aby došlo k potenciálnym škodám. .

emma stone nahá obľúbená

V prípade preplatku platí estoppel, keď: zamestnávateľ viedol zamestnanca k presvedčeniu, že má právo zaobchádzať s peniazmi ako so svojimi; a zamestnanec v dobrej viere zmenil svoje finančné pomery - inými slovami, minul peniaze v presvedčení, že sú ich vlastné; a preplatok nebol spôsobený predovšetkým zavinením zamestnanca.

„Ak vám zamestnávateľ omylom zaplatil omylom dlhší čas, môže byť pre neho náročné vymáhať mzdy a vy sa môžete brániť, ak ste peniaze dostali v presvedčení, že ide o správnu dlžnú sumu, ktorú ste minuli. v dôsledku toho nevinne, “vysvetľuje Jenkins.

'Ak sa domnievate, že máte takú obhajobu, odporúča sa vyhľadať právnu radu o vašom konkrétnom prípade.'

Výsledok Louise

Keď sa spoločnosť NEWSAM Money dostala do kontaktu so spoločnosťou, opäť odmietla zodpovednosť, napriek tomu, že išlo o vnútornú chybu.

Nakoniec však súhlasila s odpísaním obvinení.

Zákon hovorí, že v takýchto situáciách musia firmy so zamestnancom jednať rozumne, berúc do úvahy, že samotná chyba bola na ich strane a pravdepodobnosť predpokladu proti úmyslu.

Máte otázku alebo problém týkajúci sa spotrebiteľa, ktorý chcete nastoliť? Kontaktujte nás: emma.munbodh@NEWSAM.co.uk