Zomrela Mandy Rice-Daviesová: Párty, ktorá pomohla zvrhnúť vládu a skončila v slovníku

Uk News

Jednoduchá štvorslovná replika súdnej siene upevnila jej miesto v histórii.Bol by, nie? môže byť epitafom Mandy Rice-Daviesovej, ktorá dnes zomrela na rakovinu vo veku 70 rokov.


Rýchla odpoveď, ktorá v Old Bailey vyvolala smiech, prišla potom, čo jej bolo povedané, že Tory Lord Astor s ňou popiera vzťah.Spolu s Christine Keeler a osteopatom Stephenom Wardom bola Rice-Davies kľúčovou postavou škandálu Profumo z roku 1963, ktorý otriasol konzervatívnou vládou.


A zdá sa, že jej nabitá jednoriadková odpoveď právnikovi Jamesovi Burgeovi zapuzdrila nový nedostatok úcty k starému poriadku, keď sa krajina vymanila zo šetrenia bezprostredných povojnových rokov.

V doku pri procese potom zaujal národ mixom sexu, špiónov a politiky Ward, obvinený z toho, že bol pasákom pre Rice-Daviesovú a kolegu tanečníka Keelera.Vynorili sa príbehy o páre, ktorý sa zúčastňuje honosných sexuálnych večierkov s bohatými a slávnymi, ktoré organizoval Ward v sídle lorda Astora v Berkshire v Clivedene.

Defiant Rice-Davies vždy trval na tom, že tieto tvrdenia sú zošité.


Mandy Rice-Davies

Kámoši: Mandy Rice-Davies a Christine Keeler počas procesu (Obrázok: PA)

Konzervatívny minister vojny John Profumo už odstúpil z funkcie kvôli klamstvu pre Dolnú snemovňu kvôli jeho afére s Keelerom, ktorý bol tiež zapletený s ruským obranným atašé a podozrivým špiónom Jevgenijom Ivanovom.

Jeho vláda v troskách, premiér Harold Macmillan čoskoro odstúpil a toryovci prehrali voľby v nasledujúcom roku.

Ward spáchal samovraždu večer predtým, ako porota vrátila rozsudok o vine.

Jeden z najpamätnejších momentov celej záležitosti však prišiel o niekoľko dní skôr, keď sa Rice-Daviesovej pýtali na jej vzťah s lordom Astorom a jeho odmietnutie.

Vtipné odmietnutie blondínky urobilo jej meno a dokonca pristálo v Oxfordskom slovníku.

MRDA-Mandy Rice-Davies Applies-sa stala skratkou sama osebe.

Nie je to spôsob, akým by sa rozhodla získať slávu.

Neskôr povedala: Keby som mohol prežiť svoj život, prial by som si, aby rok 1963 neexistoval.

sýkorky phoebe waller-bridge

„Jediný dôvod, prečo by som o tom chcel hovoriť, je ten, že musím bojovať s mylnou predstavou, že som prostitútka.

Mandy Rice-Davies

Muzikál: Mandy s Andrewom Lloyd-Webberom (Obrázok: IF)

Dnes vzdal poctu Rice-Daviesovi Sir Andrew Lloyd Webber, ktorý napísal muzikál o Wardovi.

Povedal: „Som veľmi smutný z toho, že počúvam správy o Mandy. Muzikál Stephen Ward by som napísal päťkrát, len aby som sa stretol s touto ženou, ktorá vylepšuje život.

„Mandy bola veľmi dobre čitateľná a inteligentná.

„Vždy si budem pamätať, ako som s ňou počas večere diskutoval o témach, akými boli rozpustenie kláštorov Thomasom Cromwellom a vplyv umelca Stanleyho Spencera na Luciana Freuda.

„Pri inom hode kockou bola Mandy možno vedúcou Kráľovskej akadémie alebo dokonca riadila krajinu. Stala sa z nej drahá priateľka a bude mi chýbať. '

Rice-Davies sa narodila blízko Llanelli v južnom Walese a vyrastala v Solihull, West Mids, jej matke a policajnému otcovi.

Milovala jazdu na svojom poníkovi Laddiemu a v 12 rokoch sa rozhodla byť misionárkou. Neskôr povedala: Chcela som objať malomocných, objať stromy. Urobila však malý prieskum a zmenila názor.

Mandy Rice-Davies, ktorá bola kľúčovou postavou aféry Profumo

Party girl: Rice-Davies sa stala celebritou 60. rokov (Obrázok: PA)

Opustila školu bez kvalifikácie a nastúpila na prácu v Číne v trvaní 3 libier na týždeň v čínskom oddelení v Marshall & Snelgrove v Birminghame, pričom začala modelovať počas prestávok na čaj. Ale nudila sa.

Povedala: Spýtala som sa otca, či môžem ísť do Londýna. Povedal „nie“, a tak som zosnoval útek a išiel som. Mojím najväčším strachom bol fádny a nudný život.

Do týždňa bola tanečnicou v Murrayovom kabarete v Soho a do 17 rokov už odmietla manželstvo s grófom z Dudley.

Žartovala: Do 22 rokov som mohla byť vojvodkyňou z vdovy.

Ako dospievajúca mala tiež pomer s majiteľom slumu Petrom Rachmanom a podvodníkom Emilom Savundrom. A práve v Soho sa stretla aj s tanečníkom Keelerom, ktorý jej predstavil Warda a jeho divoký svet.

Povedala o ňom: Stephen bol erudovaný a vtipný s ľahkým šarmom. Bol však aj nebezpečný: miloval spoločnosť žien a nevšímal si prevládajúci morálny kódex.

Súhlasil som, že zaplatím 6 libier týždenne za pobyt v jeho dome, peniaze, ktoré neskôr obžaloba naznačí, že som ich dával Stephenovi ako nemorálny zárobok.

John Profumo

Klamár: John Profumo (Obrázok: Getty)

Veci sa začali rozpadať, keď jeden z Keelerových žiarlivých priateľov vystrelil na dvere Wardovho bytu.

To priviedlo investigatívnych novinárov na jej aféru s Profumom a viedlo k jeho rezignácii. Potom v júni 1963 bol Ward zatknutý.

Rice-Daviesová spomína: Hneď ako som si uvedomil, že sa to celé chystá vybuchnúť, povedal som svojim rodičom úplne všetko a veľmi ma podporovali. Keď sa obzriem späť, bol som pozoruhodne naivný.

Po Profume, keď sa Keeler scvrkla do tieňa, očarujúca Rice-Davies využila svoju novú slávu a rozbehla kariéru kabaretnej speváčky.

Bola jej ponúknutá práca v Nemecku a absolvovala turné vo vlastnom nočnom klube.

V 21 rokoch sa vydala za izraelského podnikateľa Rafaela Shaula. Mali dcéru Danu. To sa skončilo rozvodom a v roku 1978 sa vydala za Francúza Jeana-Charlesa Lefevra, ale manželstvo nevydržalo ani rok.

Mandy Rice-Davies

Fighter: Rice-Davies vlani v decembri (Obrázok: Getty)

Medzitým jej kariéra rozkvitla. Hrála vo filme Špinavá bielizeň Toma Stopparda vo West Ende, zúčastnila sa televíznych seriálov a filmov a napísala dva romány.

V roku 1988 sa vydala za svojho tretieho manžela, britského podnikateľa Kena Foremana, a žila v Miami. Mali tiež domovy na Bahamách a vo Virginii Water, Surrey.

Potvrdila, že to bolo tretíkrát šťastie a žili spolu šťastne až do smrti.

V roku 1990 ju manželka Lorda Astora Bronwen obvinila z klamstva o afére s jej manželom. Rice-Davies sa však držala svojich zbraní.

Odpovedala: Nezviedol som Billa. Nepohla som po ňom ani mihalnicou. Nebol som pokušiteľ.

Zviedol ma. V tých dňoch ženy neskákali po mužoch.

Rice-Davies bola okrem muzikálu Lloyd-Webbera zobrazená aj vo filme Scandal z roku 1989, ktorý sa zaoberal aférou Profumo a jej vplyvom na spoločnosť. Vo filme ju stvárnila Bridget Fonda.

Pozrite si trailer k filmu Scandal nižšie

prečo sa rozdelili malí a veľkí