Ako bezpečné sú vaše peniaze v banke - pravidlá, ktoré chránia vás a obrovské medzery v nich

Banky

Akú ochranu majú vaše peniaze?

Všetci chceme vedieť, že naša ťažko zarobená hotovosť je v bezpečí, ale mnohí z nás nevedia, aká záchranná sieť je na mieste.

Ako šetrič by ste sa mali najskôr zoznámiť s Schéma kompenzácie finančných služieb (FSCS) .

Jedná sa o nezávislý fond zriadený vládou - a regulované Úradom pre finančné správanie (FCA) - chrániť svoje peniaze v prípade bankrotu vašej banky alebo stavebnej spoločnosti.

31. januára 2018, bolo výročím výročia kroku FSCS zvýšiť limit pre hotovostné úspory späť až na 85 000 libier (zo 75 000 libier).

Aj keď sa nemusíte toľko vzdialiť, je dôležité presne porozumieť tomu, ako schéma FSCS funguje - a či sú vaše peniaze v bezpečí -, ak dôjde k najhoršiemu.

carlos miranda rebekah vardy

Ako funguje FSCS?

Dávajte si pozor, kam vkladáte peniaze (Obrázok: Getty)

Ak sú vaše peniaze v oficiálnej britskej finančnej inštitúcii, systém ochrany vkladov FSCS ponúka ochranu až do 85 000 libier. Platí to na osobu a inštitúciu.

Ako šetričovi by to malo ponúknuť veľký pokoj, pretože to znamená, že peniaze na bežnom účte, sporiacom účte, v hotovosti ISA alebo pomoc pri kúpe ISA sú kryté až do tejto sumy v nepravdepodobnom prípade, že sa zrúti vaša banka alebo stavebná spoločnosť.

Čítaj viac

Získajte lepší bankový účet
Santander znižuje výhody na 123 účte Prečo potrebujete tri bankové účty Banky, ktoré vám umožnia zmraziť vašu kartu Ako prejsť na oveľa lepšiu banku

Čo spoločné účty?

Spoločné účty dostávajú dvojnásobné krytie, pretože každý majiteľ účtu má nárok na kompenzáciu až do maximálneho limitu FSCS.

To znamená, že účty vedené spoločnými menami dostávajú krytie 170 000 libier na samostatnú inštitúciu.

Dávajte si pozor na licencie zdieľaného bankovníctva

HSBC a First Direct sa počítajú ako rovnaká banka

Aj keď to môže znieť dosť jednoducho, musíte si uvedomiť, že limit ochrany vkladateľov 85 000 GBP platí iba na jednu bankovú licenciu.

Hannah Maundrell z Money.co.uk „Bankové limity by mali byť veľmi jednoduché na navigáciu, je to však komplikované skutočnosťou, že krytie FSCS je zdieľané medzi bankami, ktoré pôsobia pod rovnakou licenciou FSCS.

Napríklad HSBC a First Direct spadajú pod jeden zastrešujúci prvok, takže namiesto toho, aby sa úspory v banke zaručovali osobitne, dohoda o kompenzácii chráni dohromady 85 000 libier.

svadba kráľovnej a princa Filipa

Maundrell povedal: Ak by ste mali mať úspory 85 000 GBP u HSBC a 85 000 GBP na účte u First Direct, mali by ste nárok iba na kompenzáciu vo výške maximálne 85 000 GBP, ak by skupina skrachovala.

To by mohlo predstavovať problém pre niekoho s veľkými sumami, ktoré zmizli, pretože to mnohé znamená, že nie je chránená celá ich hotovosť.

Rachel Springall z Moneyfacts , sais: Aj keď to nemusí byť problém pre sporiteľov s menšími zostatkami, môže to byť problém pre tých, ktorí majú značné úspory. Pre tých, ktorí sú v tejto situácii, je dôležité začať konať.

Nedávajte všetky vajíčka do jedného košíka

Rozdelenie medzi banky je vhodné

Ak je to tak, musíte rozložiť hotovosť, aby ste neprekročili limit na jednom účte.

Kľúčom je využiť výhody ochrany FSCS vo viac ako jednej bankovej skupine.

Kto teda vlastní ktorú banku práve teraz?

Znamenia sedia mimo konárov

Viete, komu patrí vaša banka? (Obrázok: Bloomberg cez Getty Images)

Ak si nie ste istí, s kým presne v súčasnej dobe bankujete, pozrite sa na zoznam nižšie. Všetky nasledujúce banky sa počítajú ako jedna.

 • Bank of Cyprus UK
 • Bank of Ireland UK, pošta, finančné služby AA
 • Bank of Scotland, BM Savings, Birmingham Midshires, Halifax, Saga
 • Barclays, Standard Life Cash Savings, The Woolwich, (ING Direct UK bola teraz predaná spoločnosti Barclays a premenovaná na Barclays)
 • Citibank
 • Clydesdale Bank, Yorkshire Bank
 • Družstevná banka, Smile, Britannia
 • Coventry Building Society, Stroud & Swindon Building Society
 • HSBC, prvý priamy
 • Lloyds, Lloyds Bank súkromné ​​bankovníctvo, škótska vdova banka
 • Celoštátna, Cheshire Building Society, Derbyshire Building Society, Dunfermline Building Society
 • NatWest
 • Kráľovská banka Škótska
 • Sainsbury's Bank
 • Santander, Cahoot (Alianciu a Leicester prevzal Santander, ktorý vlastní aj teraz premenované Abbey, ako aj banky Cahoot a Asda)
 • Skipton Building Society, Scarborough Investments Direct
 • Tesco Personal Finance PLC
 • TSB
 • Panenské peniaze
 • Yorkshire Building Society, Barnsley Building Society, Chelsea Building Society, Norwich & Peterborough Building Society

Čítaj viac

Ako zarobiť viac zo svojich peňazí
To najlepšie, čo môžete s peniazmi urobiť Vaše peniaze nie sú v banke v bezpečí Riziká a odmeny bánk s aplikáciami Peer-to-peer vysvetlil

Dávajte si pozor na zmeny

Stojí za zmienku, že banky a stavebné spoločnosti sa často spájajú, takže musíte pravidelne kontrolovať, či sú vaše úspory úplne chránené.

A čo NS&I?

Peniaze uložené na účtoch a produktoch ponúkaných vládou podporovanými národnými úsporami a investíciami (NS&I)-vrátane prémiových dlhopisov-sa tešia 100% bezpečnosti.

Čítaj viac

čo znamená 43
ISA vysvetlené
Doživotná ISA Hotovostné ISA Akcie a akcie ISA Junior ISA

Čo banky v zámorskom vlastníctve?

Ak máte úspory v banke v zámorskom vlastníctve, musíte skontrolovať, aká ochrana je zavedená.

Banky regulované v iných členských štátoch Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) môžu pôsobiť vo Veľkej Británii bez regulácie Spojeného kráľovstva. Hovorí sa tomu pasovanie a znamená to, že sa spoliehate na ochranu od domácej vlády.

Napríklad španielska banka Santander je regulovaná Spojeným kráľovstvom, takže úspory sú kryté systémom FSCS.

Sporiace účty vo francúzskej banke RCI sú však regulované podľa francúzskeho systému náhrad. To v súčasnosti oprávňuje vkladateľov zo Spojeného kráľovstva požadovať až 100 000 EUR zo systému.

Tu je niekoľko ďalších príkladov bánk, ktoré patria do iných schém ochrany:

 • Agribank - schéma ochrany: Malta
 • Fidor Bank - schéma ochrany: Nemecko
 • Handelsbanken a Ikano Bank - schéma ochrany: Švédsko
 • Triodos - schéma ochrany: Holandsko

Čo je dočasná vysoká ochrana zostatku?

Po predaji domu sa môžete ocitnúť s viac ako 85 000 GBP (Obrázok: Bloomberg cez Getty Images)

Ak sa ocitnete s nafúknutým zostatkom v banke kvôli predaju domu, rozvodovému vyrovnaniu - alebo povedzme dedičstvu - môžete byť pokojní.

Springall uviedol: Od júla 2015 môže byť u jedného poskytovateľa umiestnených až 1 milión libier, ktoré budú stále chránené FSCS počas šiestich mesiacov v rámci takzvanej „dočasnej vysokej ochrany“.

Cieľom je poskytnúť vám čas na premyslenie toho, čo plánujete urobiť, pomocou jednorazovej sumy.

Je však dôležité, aby ste si do svojho diára poznačili, kedy sa toto šesťmesačné obdobie končí, aby ste v tom čase nezabudli svoje peniaze opäť presunúť, aby ste zaistili, že všetko bude stále chránené.