Imunita stáda: Koľko ľudí musí byť očkovaných - a je Spojené kráľovstvo blízko tohto bodu?

Uk News

Starší minister tvrdí, že Spojené kráľovstvo skutočne dosiahlo imunitu voči stádu koronavírusov, aj keď podľa expertov je krajina ešte veľmi ďaleko alebo sa tam nikdy nemôže dostať.Nákazlivejší variant Delta zvýšil prah imunity stáda a niektorí odborníci sa domnievajú, že na to, aby sa to dosiahlo, by bolo potrebné očkovať až 98 percent Britov.


Iní odhadujú, že na to, aby bola dosiahnutá imunita stáda, bude potrebné chrániť 70-90% populácie.Počet nových hlásených prípadov Covid-19 každý deň klesal sedem dní v rade, čo vyvoláva nádej, že tretia vlna ochorenia Spojeného kráľovstva dosiahla vrchol.


Aká je budúcnosť koronavírusu? Pripojte sa ku konverzácii v sekcii komentárov nižšie.

Návštevníci festivalu počas posledného dňa na festivale Latitude v Henham Parku v Southwolde

Na festivale Latitude v meste Southwold, Suffolk, minulú nedeľu, sú vidieť davy nadšencov (Obrázok: PA)Uprostred najväčšej očkovacej kampane v britskej histórii zostal počet hospitalizácií a úmrtí v nemocnici Covid nízky v porovnaní s predchádzajúcimi vlnami, ktoré viedli k národným blokádam.

Zdá sa, že v súčasnosti sa vo vláde špekuluje o tom, že Spojené kráľovstvo dosiahlo imunitu voči stádu, a to 16 mesiacov od prvého zablokovania v marci minulého roku.


Povedal to starší minister, ktorý nebol menovaný Denná pošta že program očkovania a viac ako 5,7 milióna infekcií znamenalo, že vírus sa snažil nájsť nových hostiteľov a imunita stáda bola účinne dosiahnutá.

Minister povedal: „Kričanie je po všetkom, ale nikto si to nevšimol.

Návštevníčka festivalu Ellie Harries dostane svoju druhú dávku vakcíny Pfizer v očkovacom autobuse Covid-19 na festivale Latitude

Asi 90% dospelej populácie Spojeného kráľovstva dostalo jednu dávku vakcíny proti Covid (Obrázok: PA)

'Samozrejme, musíme sa chrániť pred vznikom nejakého strašného nového variantu.' Ale inak sa Covid chystá stať sa niečím, s čím žijete.

dátum začiatku monopolu mcdonalds 2019

'Spadá to do pozadia, ale nič to na veci nemení - možno budete musieť raz za čas urobiť test.'

Čo je to imunita stáda?

K imunite stáda dochádza vtedy, keď sa dostatok ľudí stane odolným voči chorobe - očkovaním alebo predchádzajúcou expozíciou -, že sa už nemôže výrazne rozšíriť medzi zvyšok populácie.

Ak reprodukčné číslo (R) klesne pod 1, vírus upadá.

Najnovšia miera R pre Anglicko je 1,2 až 1,4 a miera rastu +4% až +6%

Hodnota R medzi 1,2 a 1,4 znamená, že v priemere každých 10 infikovaných ľudí nakazí 12 až 14 ďalších ľudí.

Tempo rastu medzi 4% a 6% znamená, že počet nových infekcií rastie každý deň o 4% až 6%.

Aký je prah?

Očkovacia dobrovoľníčka v pop-up očkovacom centre NHS v londýnskej galérii Tate Modern

Pracovník NHS sa pripravuje podať popichnutie Covidom vo vyskakovacom centre v londýnskom Tate Modern (Obrázok: PA)

Odborníci tvrdia, že je veľmi ťažké presne zistiť, aký je prah imunity stáda v Spojenom kráľovstve, pretože ho ovplyvňuje mnoho faktorov vrátane variantov a ľudského správania.

Nedávne odhady naznačujú, že 80% až takmer 100% populácie vrátane detí bude musieť byť zaočkovaných, aby sa dosiahla imunita stáda, vzhľadom na rozšírenie prenosnejšieho variantu Delta.

Niektorí odborníci však varovali, že imunita stáda sa nikdy nemôže dosiahnuť.

V Spojenom kráľovstve boli očkovacie látky proti Covid doteraz ponúkané iba dospelým, aj keď tisíckam detí vo veku 12-17 rokov, u ktorých je zvýšené riziko ochorenia Covid-19, čoskoro ponúknu popichovanie.

Doktor Kit Yates, odborný asistent na Katedre matematických vied Univerzity v Bath, uviedol, že prah imunity stáda (HIT) môže byť až 98%.

Napísal v nedávnej príspevok v blogu pre British Medical Journal: „V skutočnosti bude HIT ovplyvňovať mnoho faktorov. Jednou z úvah je stupeň udelenej imunity.

„Vakcíny napríklad nie sú 100% účinné pri zabránení prenosu vírusu na ľudí. Imunita voči prírodným infekciám sa považuje za ešte horšiu.

„Aj keď očkovanie zníži stupeň ďalšieho prenosu až o 85%, zvýši sa HIT na 98%.

'Potenciál oslabenia imunity tiež znamená, že budeme musieť zvýšiť počet očkovaných ľudí a premýšľať o zavedení posilňovacích očkovaní.'

Aby sa znížila epidémia Delta, musí byť zablokovaných asi 85% prenosu a tento cieľ môže byť stále dosť ďaleko, Opatrovník hlásené.

Dni pred prvým zablokovaním v marci minulého roka Sir Patrick Vallance, hlavný britský vedecký poradca pre Sky News, uviedol pre Sky News, že asi 60% britskej populácie sa bude musieť nakaziť koronavírusom, aby mala spoločnosť v budúcnosti imunitu voči stádu. ohniská.

V tom čase sme však o vírusu vedeli veľmi málo a odhad bol skôr, ako sa objavili prenosnejšie varianty a boli zavedené vakcíny.

Bude to niekedy dosiahnuté?

Pacient s koronavírusom je liečený vo fakultnej nemocnici v Southamptone

Zamestnanci NHS nosia OOPP, pretože ošetrujú pacienta s koronavírusom skôr v čase pandémie (Obrázok: Adam Gerrard/Sunday NEWSAM)

Niektorí odborníci predpovedali, že Spojené kráľovstvo nikdy nedosiahne imunitu stáda.

Paul Hunter, profesor medicíny na University of East Anglia, uviedol, že Spojené kráľovstvo nebude musieť dosiahnuť imunitu stáda kvôli ochrane, ktorú poskytujú vakcíny.

Pre NEWSAM povedal: „Imunita stáda nebude pre Covida nikdy dosiahnutá z jedného veľmi dobrého dôvodu.

„Imunita po infekcii alebo po očkovaní netrvá.

„To však nie je problém, pokiaľ ste ešte nemali očkovaciu látku alebo prírodnú infekciu.

'Každý z nás môže očakávať, že sa počas života nakazí viackrát, ale kvôli existujúcej imunite bude pre veľkú väčšinu asymptomatický alebo iný bežný nádcha.'

Škótsko už môže byť na dobrej ceste dosiahnuť imunitu stáda prostredníctvom očkovania, uviedli tamojší odborníci.

Jason Leitch, národný klinický riaditeľ Škótska, povedal, že Covid ustúpi, keď sa vybuduje imunita stáda, ale je nepravdepodobné, že by zmizol.

Dodal: 'Zdá sa, že vedci naznačujú, že niekde medzi 70-80% celej vašej populácie vrátane detí by ste dosiahli to, čo by opísali ako populačnú imunitu.'

Hovorca britskej vlády povedal: „Ako predseda vlády uznal, najnovšie údaje sú povzbudivé, ale nemali by sme tento vírus podceňovať. Táto pandémia sa nekončí a musíme pokračovať opatrne.

Od začiatku sme uprednostňovali údaje a vedecké rady pred dátumami a nabádali by sme britskú verejnosť, aby aj naďalej konala zodpovedne.

Vždy sme sa snažili chrániť NHS, zachraňovať životy a zaistiť, aby bolo čo najviac ľudí očkovaných a chránených pred týmto vírusom, keď sa naučíme žiť s Covid-19.

filmové ceny zac efron mtv

Koľko ľudí má imunitu?

V západe slnka prechádzajú chodci cez Westminsterský most

Začiatkom tohto mesiaca boli v Anglicku zrušené všetky zostávajúce zákonné obmedzenia týkajúce sa koronavírusu (Obrázok: AFP prostredníctvom Getty Images)

Úrad pre národnú štatistiku (ONS) nedávno odhadol, že asi deväť z desiatich ľudí v Británii má protilátky proti Covid-19 z infekcie alebo očkovania.

Asi 90% dospelej populácie dostalo jednu dávku vakcíny proti Covid, zatiaľ čo asi 70% malo dve očkovania.

Podľa najnovších správ z vlády prvú dávku dostalo celkovo 46 653 796 ľudí, zatiaľ čo druhú dávku zasiahlo 37 459 060 ľudí.

Ako však experti zdôraznili, vakcíny nie sú 100% účinné pri prevencii infekcií a pri ďalšom prenose a pozitívne testovanie na protilátky neznamená, že je človek imúnny alebo chránený pred reinfekciou.

Drvivá väčšina detí zostáva nechránených.

Začiatkom tohto mesiaca modelári z University of Warwick uviedli, že až jedna tretina britskej populácie môže byť stále náchylná na variant Delta, čo znamená, že asi dve tretiny majú imunitu.

Kedy bude pandémia za nami?

Denne potvrdený prípad ochorenia Covid-19 v Británii

Denný počet potvrdených prípadov Covid-19 klesá (Obrázok: Obrázky tlačovej asociácie)

Nedávny pokles prípadov a zavedenie vakcíny dáva nádej, že pandémia bude čoskoro za nami, aj keď je nepravdepodobné, že by Covid-19 úplne zmizol.

Presné dôvody poklesu zatiaľ nie sú známe.

Profesor Neil Ferguson, ktorého modelovanie bolo základom prvého uzamknutia, povedal, že je „pozitívny“, že Británia bude z najhoršej pandémie už koncom septembra alebo októbra.

Boris Johnson v stredu zdôraznil potrebu opatrnosti napriek nedávnemu poklesu počtu prípadov koronavírusu, pretože varoval, že vírus stále predstavuje značné riziko.

Ale nedávne údaje, ktoré poukazovali na pokles prípadov, boli povzbudivé, povedal predseda vlády.

Doktor Mike Tildesley, ktorý sedí vo vedeckom poradnom orgáne Skupiny modelovania pre vedeckú pandemickú chrípku (SPI-M), uviedol, že zatiaľ nie je jasné, či sa tretia vlna otáča.

Doktor Tildesley povedal, že dúfa, že na jeseň sa môže obnoviť nejaký druh normality.

V rozhovore s Rádio Times, povedal, že Covid-19 ešte nemusí nutne všade kričať.