Biele žraloky „môžu smerovať do Británie kvôli klimatickým zmenám“

Uk News

Klimatické zmeny by mohli priniesť do Británie viac žralokov

Klimatické zmeny by mohli priniesť do Británie viac žralokov(Obrázok: Barcroft Media prostredníctvom Getty Images)Experti uviedli, že veľké biele žraloky by mohli byť čoskoro na ceste na britské pobrežie, pretože sa vody v dôsledku klimatických zmien otepľujú.


Obrovskí dravci v súčasnosti obiehajú moria okolo britských dovolenkových miest na Kanárskych ostrovoch a na Baleri, ale čoskoro sa môžu dostať bližšie k domovu.Tím vedcov na expedícii podporovanej Discovery Channel v lete sa pokúša zistiť, koľko dravcov sa nachádza v Stredozemnom mori.


A odborníci tvrdia, že existuje najmenej 10 dôveryhodných správ o hrôzostrašnom plemene, ktoré bolo spozorované v moriach okolo Veľkej Británie.

Cornwall bol navrhnutý ako potenciálny budúci hotspot pre morské tvory.Máte obavy z možnosti výskytu veľkých bielych žralokov pri pobreží Spojeného kráľovstva? Pripojte sa ku konverzácii nižšie

Veľké biele žraloky by mohli byť na ceste

Veľké biele žraloky by mohli byť na ceste (Obrázok: Universal Images Group cez Getty Images)


Doktor Bob Hueter, hlavný vedec organizácie pre morský výskum OCEARCH, pre denník The Sun povedal: „Je veľmi možné, že biele žraloky sa už príležitostne vydávajú na Britské ostrovy, ale nie sú pozorované ani dokumentované.

'So zmenou klímy zvyšujúcou sa teplotou vody sa táto pravdepodobnosť môže zvýšiť.'

'Nie je pravdepodobné, že by sa čoskoro stali bieli žraloci bežnými obyvateľmi Britských ostrovov, ale príležitostné návštevy tohto druhu, ktoré sa odvážia z atlantického pobrežia Francúzska, môžu začať narastať.'

V roku 2021 došlo k 44 útokom žralokov na celom svete, z ktorých päť sa stalo smrteľnými.

Získajte zadarmo všetky najnovšie titulky priamo do svojej doručenej pošty. Zistite ako tu

Klimatické zmeny by mohli priniesť do Británie viac žralokov

Prebieha výskum (Obrázok: Getty Images/EyeEm)

Za celý rok 2020 došlo k uhryznutiu 60 ľudí a deviatim úmrtiam, čo je najvyšší počet od roku 2011.

V roku 2021 došlo zatiaľ k 44 útokom žralokov vrátane piatich úmrtí, pričom v roku 2020 došlo k 60 uhryznutiam s deviatimi úmrtiami - čo je najviac od roku 2011.

Doktor Ken Collins z University of Southampton so sídlom v Národnom oceánografickom centre a bývalý správca britského programu označovania žralokov povedal: „Je pravdepodobné, že uvidíme viac žralokov šíriacich sa z teplejších oblastí, ako je Stredozemné more, do nášho vôd vo Veľkej Británii počas nasledujúcich 30 rokov.

„Získate skvelé biele pri pobreží Južnej Afriky, kde je voda chladnejšia ako u nás, a nevidím dôvod, prečo by sme ich nemali mať vo svojich vodách.

„Nevidím dôvod, prečo by ich nebolo možné vidieť tu, najmä pri pobreží Cornwallu, kde je hojné množstvo tuleňov, ich obľúbeného jedla.“

Čítaj viac

Žraloky
Najväčší modrý žralok ulovený vo Veľkej Británii Žralok používa na chôdzu po zemi plutvy Great White utopí Humpback na kamere Zblízka najväčší tigrí žralok na svete