Pád expertov na ochorenie Covid predpovedá, kedy sa pandémia koronavírusu skončí

Uk News

Expert Neil Ferguson predpovedal, že veľká časť pandémie bude za nami na jeseň.Epidemiológ uviedol, že tento týždeň zavedenie vakcíny zásadne zmenilo rovnicu, pričom približne 70% dospelých dvakrát bodlo.


Pripomienky profesora Fergusona prišli potom, čo čísla ukázali, že prípady sa znížili o 21,5% týždenne z 54 674 17. júla na 24 950 v pondelok.Povedal: Účinok očkovacích látok bol obrovský pri znižovaní rizika hospitalizácie a smrti a som presvedčený, že koncom septembra až októbra sa budeme pozerať späť na väčšinu pandémie.


Stále budeme mať Covida so sebou, stále budeme mať ľudí, ktorí na Covid zomierajú, ale väčšinu pandémie dáme za sebou.

Downing Street varovala, že ešte nie sme von z lesa.Porozprávali sme sa s radom expertov, aby sme zistili, či si myslia, že najhoršie dni pandémie môžeme čoskoro za sebou - alebo nás čaká ďalšie falošné svitanie ...

Paul Hunter, Profesor medicíny, University of East Anglia


Profesor Paul Hunter

Profesor Paul Hunter (Obrázok: HANDOUT)

Ešte v polovici júna som mal pocit, že sa blížime k najhoršiemu vrcholu tejto tretej vlny.

Počas posledných týždňov som o tom dokonca písal a hovoril verejne, ale nemohol som sa cítiť celkom sebaisto, pretože toľko ďalších tvrdilo, že smerujeme ku katastrofe.

Teraz však prípady klesajú, ako som očakával, že budú. Samozrejme, s Dňom slobody minulý týždeň sa veci môžu zmeniť.

Dopad toho dňa by mal byť jasný do pondelka. Nevieme, či je zvýšené riziko otvárania miest a hromadných zhromaždení kompenzované zníženým rizikom zatvárania škôl na letné prázdniny.

Do pondelka budeme vedieť viac o tom, ako sa epidémia bude vyvíjať v lete.

Prípady však zatiaľ klesajú rýchlejšie, ako som očakával. To je nádejné znamenie. Naznačuje mi to, že sa dostávame k endemickej rovnováhe, bodu, v ktorom sa veci stávajú stabilnými.

Tento vírus nezmizne, ale dostať sa do rovnovážneho stavu znamená, že sa vyrovnáme s rovnakým počtom čísel.

Zimných vrcholov sa ešte dočkáme, ale zvládneme to ako ostatné koronavírusy

Problém, ktorý sme mali minulú zimu, bol najhorší. Nikdy sa, prinajmenšom s týmto vírusom, nevrátime tam, kde sme boli vlani v januári.

Obavou pre tento rok je potenciál, aby zlá chrípková sezóna zasiahla súčasne s Covidom.

Dostať oboje súčasne je zlé.

Ale s uvedením posilňovacej vakcíny Covid pre starších ľudí a bežnej očkovacej látky proti chrípke dúfam, že už nebude taký počet hospitalizácií, ako bol minulý rok.

Daniel M Davis, Profesor imunológie na univerzite v Manchestri

Profesor Daniel M Davis

Profesor Daniel M Davis (Obrázok: Festival sena / Paul Musso)

Nemyslím si, že sa táto pandémia skončí v októbri.

Po prvé, nepoznáme účinky najnovších zmien vo vládnych obmedzeniach.

Bol som na festivale Latitude minulý víkend a pre väčšinu zo 40 000 ľudí tam boli opatrenia, ako napríklad nosenie masiek a dištancovanie sa od spoločnosti, do značnej miery opustené.

Bolo vzrušujúce znova počuť živú hudbu a ponoriť sa do rozhovorov o umení a vede, ale bolo tiež zvláštne byť medzi davmi ľudí.

Musíme počkať a uvidíme, či otvorenie týmto spôsobom silne ovplyvňuje rýchlosť prenosu vírusov.

Za druhé, nové varianty môžu stále spôsobovať problémy. Existuje šanca, že by mohla vzniknúť verzia vírusu, ktorá je dostatočne odlišná od existujúcich foriem, aby sa dala do určitej miery vyhnúť imunite vytvorenej očkovaním a predchádzajúcimi infekciami.

Po tretie, príčiny dlhého Covidu sú veľmi nejasné a jeho výskyt je ťažké monitorovať.

Môj názor je teda taký, že áno, veci sa zlepšujú, ale nie je koniec. Myslím si, že by sme mali byť stále opatrní.

A to zahŕňa aj láskavosť voči ostatným, pretože spôsob správania sa ľudí bude veľmi rôznorodý.

Gabriel Scally, hosťujúci profesor verejného zdravia na univerzite v Bristole

Profesor Gabriel Scally

Profesor Gabriel Scally (Obrázok: PA)

Predpovedať, aká bude situácia s Covid-19 na jeseň, je ošemetná záležitosť a s istotou nedostatok.

Vzhľadom na to, že počet očkovaných osôb sa spomaľuje, a navyše rozhodnutie vlády neposkytnúť vakcíny mladým ľuďom znamená, že 20% populácie nebude očkovaných, nech sa deje čokoľvek, vírus Covid bude stále v obehu.

Teraz sme v treťom vážnom variante a je veľká pravdepodobnosť, že do konca roka uvidíme aspoň ešte nebezpečnejší variant.

Letné mesiace by sme mali využiť na to, aby vetranie na všetkých pracoviskách, v pohostinských zariadeniach, v školách a na vysokých školách spĺňalo najlepšie štandardy.

Ďalším kritickým preventívnym opatrením by bolo radikálne vylepšenie nosenia masiek, aby ľudia mali k dispozícii najúčinnejšie masky a používali ich. Už žiadne látkové pokrývky tváre - v uzavretých priestoroch potrebujeme účinné masky.

Fungujúci systém vyhľadávania, testovania, sledovania, izolácie a podpory, ktorý beží na miestnej úrovni, je potrebné vybudovať nielen na jeseň, ale aj v najbližších rokoch sa vysporiadať s výskytom ohnísk a vzplanutí.

Azeem Majeed, Profesor primárnej starostlivosti a verejného zdravia, Imperial College London

Profesor Azeem Majeed

Profesor Azeem Majeed (Obrázok: Autorské právo neznáme)

Očkovanie výrazne znížilo riziko infekcie Covid-19, ktorá môže mať za následok vážne ochorenie, ktoré môže viesť k hospitalizácii a smrti.

Za posledné dva týždne sme vo Veľkej Británii tiež zaznamenali veľký pokles počtu prípadov Covid.

Budúcnosť preto vyzerá oveľa jasnejšie a pravdepodobne sa už neuvidíme.

Existujú však časti krajiny - napríklad Londýn -, kde je zaočkovanosť nízka.

Začínanie medzi mladými ľuďmi bolo tiež pomalé. To znamená, že budeme aj naďalej zaznamenávať ohniská, ktoré by mohli spôsobiť tlaky na NHS.

Je však nepravdepodobné, že by sme zaznamenali zásadný nárast hospitalizácií a úmrtí, ktoré sme predtým videli.

jessie j channing tatum

Musíme zostať ostražití. Musíme zaistiť vysokú mieru zaočkovanosti a zaistiť, aby ľudia dostali posilňovacie dávky, ak sú povinné. Žiadna očkovacia látka nie je 100% účinná a niektorí ľudia, ktorí boli očkovaní, sa stále nakazia.

Ľudia, ktorí sú starší a zraniteľnejší, preto budú musieť zvážiť, či budú naďalej používať tvárové masky v zle vetraných a preplnených vnútorných priestoroch, kde nie je možné sociálne dištancovanie.

Bude nejaký čas trvať, kým budeme vedieť, že sme pandémiou definitívne prekonaní, ale do októbra sa môžeme tešiť na normálnejší život vďaka očkovacím látkam.