Finále FA Cupu v číslach: Hry s najvyšším a najnižším skóre, neporazené tímy a ďalšie

Futbal

Váš Horoskop Na Zajtra

Arsene Wenger oslavuje so svojimi hráčmi a trofejou FA Cup po tom, čo Arsenal vyhral súťaž dva roky po sebe.

Arsenal je posledným víťazom FA Cupu(Obrázok: Jordan Mansfield - FA)

joey morrison východný londýn

Arsenal sa predstavil vo viacerých finále FA Cupu ako ktorýkoľvek iný tím.

Minulá sezóna bola pre Gunners 19. posledným vystúpením. Vyhrali 12 z nich, viac ako ktorákoľvek iná strana, a sedemkrát skončili ako druhí.

Manchester United, ktorý má k dnešnému dňu 18 finálových vystúpení, vyrovná celkový rekord Arsenalu, keď v sobotu narazí na Crystal Palace a taktiež by sa mohol vyrovnať svojmu víťaznému rekordu.

Liverpool sa predstavil v 14 finále. Everton a Newcastle sa objavili v 13, zatiaľ čo Aston Villa a Chelsea sa objavili v 11.

Everton bol osemkrát vicemajstrom FA Cupu, viac ako ktorákoľvek iná strana.

Finálové vystúpenia FA Cupu

Finále s najvyšším skóre

Dva zápasy zdieľajú česť byť najvyšším skóre so siedmimi gólmi za kus.

Finále 1890 medzi Blackburn Rovers a Sheffield Wednesday sa skončilo 6: 1 na strane Lancashire.

Blackpool zdolal Bolton 4: 3 v slávnom finále Matthews v roku 1953. Sir Stanley Matthews, po ktorom je zápas pomenovaný, však v ten deň nedostal žiadne góly. Stan Mortensen strelil tri góly Blackpoolu, čo je jediný prípad, kedy hráč strelil hetrik vo finále Wembley.

Stanley Mattews

Sir Stanley Matthews ' Medaila FA Cupu z roku 1953 (Obrázok: PA)

Finále s najnižším skóre

Štyri finále sa skončili remízou 0: 0.

Prvý bol v roku 1886, keď Blackburn Rovers, vo svojom treťom finále za sebou, remizovalo s West Brom. Rovers pokračoval v víťaznom zápase.

Ďalší bol v roku 1911, keď Bradford City držalo Newcastle a potom ho v odpovedi porazilo 1: 0. Nasledujúcu sezónu Barnsley remizoval s West Brom 0: 0 a vyhral aj reprízu 1: 0.

Ďalšie bezgólové finále bolo až v roku 2005, keď Arsenal remizoval s Manchestrom United. Opakovania boli dovtedy minulosťou a Gunners nakoniec vyhrali na penalty.

Došlo k finále, ktoré sa po 90 minútach skončilo 0: 0, ale v predĺžení padol gól.

Čítaj viac:

John Terry a Frank Lampard oslavujú FA Cup potom, čo 19. mája 2007 porazili Manchester United na štadióne Wembley.

John Terry a Frank Lampard oslavujú FA Cup v roku 2007 (Obrázok: AFP/Getty)

Najnovšie bolo finále 2007 medzi Chelsea a Manchester United, Chelsea vyhrala zápas v predĺžení gólom Didiera Drogbu.

Vďaka finále 1985 zvíťazil Manchester United nad Evertonom 1: 0 vďaka predĺženému gólu Normana Whitesideho.

Dva góly v zápase medzi Tottenhamom a QPR z roku 1982 znamenali konečný cieľ opakovania.

Finále 1971, 1968, 1965, 1947, 1938, 1920, 1912 a 1877 bolo taktiež 90: 0 po 90 minútach, ale rozhodlo sa v predĺžení.

Neporazené tímy

Deväť rôznych tímov má vo finále FA Cupu neporaziteľné rekordy.

Sedem z nich sa v ňom však objavilo iba raz - Blackburn Olympic, Bradford City, Coventry, Ipswich, Wigan a Wimbledon.

Bury bol v dvoch finále, 1900 a 1903, a obidve vyhral.

Wanderers FC však išiel do piatich finále FA Cupu - 1872, 1873, 1876, 1877 a 1878 - a všetky vyhral buď v prvom zápase, alebo v repríze.