Počet hrozných obetí v Černobyle ako tisíce ľudí zabitých najhoršou jadrovou katastrofou

Svetové Novinky

26. apríla 1986 svet netušil, že sa v kúte Ruska odvíja najhoršia jadrová katastrofa, akú kedy ľudstvo zažilo.

Mal by to byť rutinný test v černobyľskej jadrovej elektrárni, ktorý sa bežne vykonáva v Rusku, takže tímy boli pripravené na výpadok elektriny.

Existoval strach, že sila, ktorá udržiava chladiaci systém v reaktore, spôsobí jeho prehriatie, čo by bolo katastrofálne.

V tú sobotu večer však došlo k neočakávanému 10 -hodinovému oneskoreniu pri vykonávaní testu, čo znamenalo, že pracujúci neboli pripravení na to, čo sa malo stať.

Keďže sila údajne pomaly klesala, zrazu klesla takmer na nulu a napriek ich zúrivému úsiliu ju tím pracujúci dokázal obnoviť len čiastočne.

Zničený reaktor číslo štyri v Černobyle po výbuchu

Zničený reaktor číslo štyri v Černobyle po výbuchu (Obrázok: Getty Images)

Operátori, ktorí si neboli vedomí obrovského rizika, ktoré podstupovali, pokračovali v teste a zdanlivo nevedeli, že reaktor je teraz nestabilný.

Hneď ako bol dokončený, pokúsili sa podľa plánu reaktor vypnúť - ale jeho nestabilita, spojená s existujúcimi konštrukčnými chybami, vyvoláva nezastaviteľnú reťazovú reakciu.

Keď z reaktora vylial obrovský príval energie, všetka chladiaca voda sa okamžite odparila a jadro prasklo v obrovskej explózii.

V tom istom čase vypukol obrovský požiar, ktorý horel deväť dní a vháňal do atmosféry vysoko rádioaktívny plyn.

1044 anjelské číslo láska

Pri počiatočnom výbuchu zahynuli iba dvaja ľudia, ale keď boli zamestnanci závodu spolu s hasičmi a ozbrojenými silami povolaní pokúsiť sa uhasiť peklo, počet obetí začal stúpať.

Piloti vrtuľníkov boli vyslaní na let nad peklom

Piloti vrtuľníkov boli vyslaní na let nad peklom (Obrázok: AFP/Getty Images)

Odvážni piloti vrtuľníkov - často s malým ochranným vybavením - odvážne lietali nad stále zúriacim ohňom ako jedinou nádejou, že sa im ho podarí uhasiť.

Mykola Volkozub, teraz 87 -ročný, vykonal tri oddelené lety nad reaktorom, aby zmeral teplotu a zloženie plynov vo vnútri.

Mykola nosil ťažkú ​​olovenú vestu, aby sa chránil pred žiarením, a za jeho statočnosť mu bola udelená medaila „Hrdina Ukrajiny“.

Po troch letoch, ktoré trvali 19 minút, celkovo 40 sekúnd, bol napriek tomu vystavený takej vysokej dávke žiarenia, že niektoré dozimetre sa pokazili, keď sa pokúšal zmerať svoju expozíciu.

Žiareniu bola vystavená aj úplne nová helikoptéra MI-8, v ktorej lietal, a ktorá bola na podlahe vybavená špeciálnymi olovenými platňami.

holly willoughby harley quinn
Odvážni piloti po svojich odvážnych činoch utrpeli desivé príznaky

Odvážni piloti po svojich odvážnych činoch utrpeli desivé príznaky (Obrázok: REUTERS)

Neskôr bol opustený na cintoríne kvôli ožiarenému vybaveniu, pričom vykonal iba tri lety.

A bol len jedným z odvážnych hrdinov, ktorí neúnavne pracovali na zničení ničivej nehody, ktorá ohrozovala celý svet.

Bolo 36 hodín po výbuchu, než boli evakuovaní obyvatelia susedného mesta Pripyat, kde mnohí pracovali v jadrovej elektrárni.

Táto oblasť je dodnes strašidelne opustená.

Oficiálny počet obetí na životoch zabitých po černobyľskej katastrofe je iba 31 - bolo medzi nimi 28 hasičov, ktorí zomreli na syndróm akútneho žiarenia, čo je agonizujúci a strašidelný spôsob smrti.

Zničený jadrový reaktor v Černobyle

Zničený jadrový reaktor v Černobyle (Obrázok: Getty Images)

Mnohí však veria, že desivá skutočná postava tých, ktorí prišli v priamom dôsledku o život, sa pohybuje v tisícoch.

Mnohí z tých, ktorí zomreli v priamom dôsledku incidentu 26. apríla 1986, neboli zabití v dôsledku výbuchu a namiesto toho ničivých účinkov žiarenia.

Únia zainteresovaných vedcov odhaduje, že v dôsledku katastrofy zahynulo 4 000 až 27 000 ľudí, pričom Greenpeach uvádza, že tento údaj je oveľa vyšší, medzi 93 000 a 200 000.

Mnoho ľudí žijúcich stovky kilometrov od miesta výbuchu ochorelo na následky katastrofy.

Čítaj viac

linda robson voľné ženy
Najlepší výber dlhých čítaní zo služby NEWSAM Online
Najplodnejšia žena na svete Vnútri sváru Robbieho a Garyho Neobvyklé usporiadanie života Amira Khana

Od zvláštnych druhov rakoviny, až po deformácie pôrodu a ďalšie vážne choroby.

Pri masívnom čistení, ktoré nasledovalo, bolo z celého Ruska prijatých 600 000 likvidátorov na pomoc a odhaduje sa, že až 6 000 z nich pravdepodobne zomrelo kvôli ich úsiliu.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu OSN odhaduje, že počet predčasných úmrtí spojených s katastrofou je približne 4 000.

Zdá sa však, že ničivý vplyv tých, ktorí žijú v tieni a mimo Černobyľu, stále nie je viac ako 34 rokov po katastrofe.