Banka varuje zákazníkov pred novým „úsmevným“ podvodom - na čo si dať pozor

Santander

Nahnevaná žena pri pohľade na mobilný telefón

Klienti banky boli varovaní pred novým podvodom s textovými správami, ktorý sa nazýva „smajlík“.

Úsmev zahŕňa podvodníkov, ktorí pošlú textovú správu, že sú z vašej banky a potrebujú, aby ste aktualizovali osobné údaje alebo sa s vami naliehavo porozprávali.

Textová správa môže spadať do predchádzajúcich skutočných textových vlákien a spravidla požiada zákazníkov, aby zavolali na číslo alebo klikli na falošný web, ktorý ich potom požiada o prevod peňazí.

hollywood lister hiv

V minulom roku Financial Fraud Action varovala, že došlo k nárastu počtu finančných podvodov - konkrétne usmievania.

Získajte Surrey hlási prípad Debby Thompson , ktorá sa minulý týždeň tesne vyhla tomu, aby sa stala obeťou úsmevu po tom, ako jej prišla textová správa, že jej účet Santander bol zablokovaný.

Text, ktorý sa zobrazil vo vlákne správ, v ktorom predtým dostávala pravé správy od Santandera, ju nasmerovala na kliknutie na odkaz, ktorý jej účet znova aktivuje.

Debby z Yateley, Surrey, nebola webovou stránkou presvedčená, že bola presmerovaná, napriek tomu, že vyzerala veľmi podobne ako webová stránka banky, a zavolala banku, aby správu nahlásila.

Santander, ktorá mala obavy z narušenia bezpečnosti, zavolala na zákaznícky servis, ale bolo jej povedané, že v súvislosti s týmto problémom dostali niekoľko telefonátov, a ubezpečila ju, že to „nie je problém“.

Čítaj viac

Podvody, na ktoré si treba dať pozor
„Ulovená prekročenie rýchlosti“ podvod Texty, ktoré vyzerajú skutočne Podvodníci EHIC a DVLA 4 nebezpečné podvody WhatsApp

Snímka obrazovky smiešnej podvodnej správy, ktorú dostala Debby Thompson (Obrázok: Get Surrey)

Hovorca Santandera uviedol: „Debby dostala textovú správu od tretej strany, ktorá sa údajne tvári ako Santander, podvod známy ako úsmev.

'Zákazník urobil správnu vec, keď kontaktoval Santandera predtým, ako vykonal ďalšie opatrenia.'

Poradili jej, že banka má „zavedené opatrenia“ na odhalenie tohto podvodu, a požiadali zákazníkov, ktorí dostávajú tieto správy, aby ich preposlali do banky zadaním smishing@santander.co.uk do poľa s číslom.

Pani Thompsonová dodala: „Som si dobre vedomá toho, že som bola obeťou úsmevu, a tiež, že som urobila správnu vec.

mcdonalds chicken big mac

„Čo by som vlastne chcel vedieť, prečo mi Santander neoznámil, že boli ohrozené moje osobné údaje a čo banka robí pre zlepšenie svojich bezpečnostných opatrení.

'Tieto úsmevné outfity sú čoraz sofistikovanejšie a vidíte, ako ľahko im ľudia môžu prepadnúť.'

Hovorca Santanderu uviedol: Každý rok investujeme značné zdroje, aby sme zákazníkov upozornili na podvody; každoročnú kampaň na zvýšenie povedomia o podvodoch, ktorá ponúka tipy a rady v našom online centre zabezpečenia www.santander.co.uk/securitycentre.

„Máme tiež letáky na pobočkách a prevádzkujeme 24 -hodinovú podvodnú telefónnu linku, na ktorú môžu zákazníci zavolať, ak majú akékoľvek otázky alebo obavy.

„Popri týchto opatreniach naďalej úzko spolupracujeme s úradmi, PSR, FFA UK, ďalšími partnermi a priemyslom v boji proti podvodom a ich ochrane a predchádzaní prepadaniu podvodom.

Nikdy nebudeme kontaktovať zákazníkov telefonicky, e -mailom alebo SMS, aby sme ich požiadali o zverejnenie ich jednorazového prístupového kódu, prevod finančných prostriedkov alebo nám povedali svoje heslá alebo osobné údaje.

„Odporúčame zákazníkom, ktorí sa stali obeťami podvodu, aby kontaktovali políciu a Action Fraud.

„Byť obeťou takýchto sofistikovaných podvodov je veľmi znepokojujúce a budeme plne spolupracovať s akýmkoľvek policajným vyšetrovaním v nádeji, že budú zločinci zadržaní.

Podľa oficiálnych údajov zverejnených Financial Fraud Action UK v roku 2016 Spojené kráľovstvo stratilo 2 milióny libier každý deň v dôsledku finančných podvodov.

gemma collins som celebrita

Čísla ukazujú, že celkový rozsah finančných podvodov bol 768,8 milióna GBP, čo predstavuje nárast o 755 miliónov GBP stratených v roku 2015.

Ako úsmev funguje

Smishing (alebo SMS phishing) spočíva v tom, že podvodníci unesú vlákna textových správ z vašej banky. Robia to preto, aby ste im poskytli heslá a ďalšie osobné informácie, aby mali prístup k vašim online účtom.

Ako sa chrániť

Buďte ostražití a ostražití: Mali by ste byť podozrievaví, ak kliknete na akýkoľvek odkaz v texte, ktorý vás požiada o „overenie“ alebo aktualizáciu „podrobností o vašom účte. Neverte správam, ktoré od vás vyžadujú zadanie citlivých osobných údajov alebo hesiel.

Použite kontaktné číslo, ktorému dôverujete: Ak máte podozrenie na textovú správu so žiadosťou o kontaktovanie banky, volajte iba na číslo, o ktorom viete, že je pravé (napríklad číslo na zadnej strane karty).

Zistite, na čo by sa vaša banka nikdy nepýtala : Nezabudnite, že skutočný text alebo hovor z vašej banky nikdy:

  • Požiadajte vás, aby ste z „dôvodov podvodu“ prevádzali peniaze z vlastného účtu na nový, a to aj vtedy, ak je nový účet stále na vaše meno.
  • Požiadajte o svoj tajný štvorciferný kód PIN karty alebo heslo do online bankovníctva.
  • Kliknutím na odkaz v texte vás požiadame o aktualizáciu vašich osobných údajov.

Čo keď ste boli podvedení?

V závislosti od okolností bohužiaľ banka nemusí byť schopná obnoviť vaše prostriedky. Santander uviedol, že nevráti účet pána Smitha a v súčasnosti finančný ombudsman zvažuje jeho prípad, ale nedospel k verdiktu.