Ako zastaviť chrápanie - najlepšie riešenia a prostriedky

Životný Štýl

Buď úprimný. Viete, že svojho partnera nechávate v noci bdieť s chrápaním, ktoré by sa dalo opísať len ako podobné chrápanie, ktoré robí hospodárske zviera?

Alebo sú oni tí, ktorí dostanú lakeť do rebier, keď vydajú ozvenu chrápania po spálni?

Nech je vinníkom ktokoľvek, bolo by užitočné získať nejaké tipy, ako to zastaviť, však?

Tu sú najlepšie tipy, ako zastaviť chrápanie s niekoľkými jednoduchými zmenami životného štýlu.

1. Udržujte si zdravú váhu a stravu

Nadváha len o niekoľko kilogramov môže viesť k chrápaniu. Tukové tkanivo okolo krku stláča dýchacie cesty a bráni vzduchu voľne prúdiť dovnútra a von.

2. Skúste spať na boku

Snažte sa spať skôr na boku ako na chrbte. Počas spánku na chrbte sa váš jazyk, brada a nadbytočné tukové tkanivo pod bradou môžu uvoľniť a stlačiť vaše dýchacie cesty. Tomu bráni spánok na boku.

zostava veľkého brata 2013

3. Pred spaním sa vyhýbajte alkoholu

Vyhnite sa alkoholu pred spaním. Alkohol spôsobuje, že svaly sa počas bežného nočného spánku uvoľnia viac ako zvyčajne. Táto dodatočná relaxácia svalov spôsobí, že zadná časť hrdla sa ľahšie zrúti, čo potom spôsobí chrápanie.

Tento muž bude o hodinu chrápať

4. Prestaňte alebo obmedzte fajčenie

Prestaňte alebo obmedzte fajčenie. Cigaretový dym dráždi sliznicu nosnej dutiny a hrdla, spôsobuje opuchy a katary. Ak dôjde k upchatiu nosových ciest, je ťažké dýchať nosom, pretože prúdenie vzduchu je znížené.

5. Udržujte svoje nosové priechody čisté

Udržujte svoje nosové priechody čisté, aby ste sa nadýchli nosom a nie ústami. Ak vám alergia upcháva nos, skúste antihistaminiká alebo nosový sprej.

je tam horúčka

A ak máte sennú nádchu, asi nie je dobrý nápad sedieť na lúke... (Obrázok: Getty)

Požiadajte o radu svojho lekárnika alebo navštívte svojho praktického lekára, ak vás postihne alergia alebo akýkoľvek iný stav, ktorý postihuje váš nos alebo dýchanie, ako je napríklad sinusitída.

6. Vyskúšajte voľnopredajný liek

Webová stránka British Snoring & Sleep Apnea Association obsahuje podrobnosti o rôznych liečebných postupoch, ktoré môžete vyskúšať doma, vrátane vankúšov, produktov Snore Calm, chráničov úst, nosových pásikov a dilatátorov, ako aj zariadení na dýchanie ústami.

7. Chirurgia

Ak vaše chrápanie pretrváva, možno bude potrebné vyhľadať lekársku pomoc. V niektorých prípadoch chrápania je potrebná operácia na odstránenie štrukturálnych problémov v dýchacích cestách, ako sú zväčšené adenoidy

Ak je vaše chrápanie spôsobené uvoľnením mäkkého podnebia (mäkká horná časť v zadnej časti úst), technika nazývaná rádiofrekvenčná ablácia, ktorá využíva tepelnú energiu na napnutie podnebia, vám môže pomôcť bez toho, aby ste sa museli uchýliť k chirurgickému zákroku.

8. Trik s tenisovou loptičkou

Najhoršie chrápanie sa často vyskytuje pri ležaní na chrbte. Aj keď sa prevrátenie na bok znižuje, čo sa stane, keď sa prevrátite na chrbát?

Jeden trik je použiť tenisovú loptičku. Zašite ho do odevu tak, aby vám znepríjemňoval spánok na chrbte. Tým sa obmedzia šance na odvalenie z vašej strany. Možno trochu drastické, ale ak to funguje, je to všetko, na čom záleží.

9. Jazykové cvičenia

Brazílski vedci odhalili súbor jazykových cvičení, ktorých cieľom je zastaviť chrápanie ľudí.

Tu sú niektoré z pohybov, ktoré navrhli vykonávať každý deň:

 • Zatlačte jazyk na strechu úst a posuňte jazyk dozadu.
 • Nasajte si jazyk a pritlačte ho na strechu úst.
 • Pritlačte jazyk k predným zubom a pritlačte ho na dno úst.
 • Dokorán sa otvoril a povedal samohlásku „a“.

Testovanie metód..

Požiadali sme štyroch ľudí, ktorí chrápu, aby otestovali niektoré z najlepších produktov a stratégií vrátane vankúšov proti chrápaniu, nosových sprejov a dokonca aj remienka na bradu. Výsledky sú zmiešané, ale viac sa dozviete na nižšie uvedenom odkaze.

Kedy navštíviť svojho praktického lekára

Zmeny, ktoré vykonáte, niekedy nezmenia a môžu sa objaviť známky znepokojujúcejšej situácie.

Kedy by ste sa teda mali uchýliť k lekárovi?

The NHS odporúča, aby ste sa objednali k svojmu praktickému lekárovi, ak:

 • zmeny životného štýlu, ako je chudnutie a obmedzenie alkoholu a fajčenia, nepomáhajú
 • vaše chrápanie má významný vplyv na váš život alebo život iných ľudí vo vašej domácnosti – napríklad vášho partnera
 • počas spánku vydávate zvuky, ako sa dusíte alebo lapáte po dychu, alebo sa počas dňa cítite neuveriteľne ospalí – môže to byť príznak spánkového apnoe, ktoré môže byť vážne, ak sa nelieči

Čo urobí lekár pri vašom stretnutí?

Ak je vaše chrápanie natoľko zlé, že skončíte konzultáciou s lekárom, môžete sa obávať toho, čo sa stane na vašom stretnutí.

Zvyčajne sa praktický lekár najprv pozrie do úst a nosa, aby zistil, či dokáže identifikovať nejaké fyzické problémy, ktoré by mohli spôsobiť chrápanie.

Váš lekár pravdepodobne začne kontrolou vnútra vašich úst a nosa (Obrázok: Getty)

Vášmu lekárovi môže tiež pomôcť vedieť, ako znie vaše chrápanie. Skúste zobrať so sebou partnera alebo niekoho, kto vie opísať hluk.

Ak spíte sami, možno popremýšľajte o tom, že by ste si svoje chrápanie nahrali so sebou.

Ak váš lekár pri tomto stretnutí nedokáže identifikovať príčinu, môžete byť poslaný na ďalšie testy alebo špecializovanú liečbu.

Možné príčiny chrápania

Čo vo vašom spánku vytvára ten klepavý zvuk? Chrápanie sa vyskytuje, keď váš jazyk, ústa, hrdlo alebo nosové dýchacie cesty vibrujú pri dýchaní.

Tieto časti vibrujú, keď sa vaše telo uvoľňuje, čo spôsobuje zúženie dýchacích ciest počas spánku.

Ale je pravdepodobnejšie, že budete chrápať kvôli rôznym životným štýlom:

 • Ak máte nadváhu
 • Ak fajčíte
 • Ak pijete príliš veľa alkoholu
 • Ak spíte na chrbte

Príležitostne to môže byť spôsobené aj závažnejšími stavmi. Ak máte obavy, poraďte sa so svojím praktickým lekárom.

Šnúry na báze úst?

To je, keď počas spánku dýchate ústami a nie nosom.

Pozrite sa, či dokážete vytvoriť chrápanie so zatvorenými ústami. Ak to môžete urobiť len vtedy, keď sú otvorené, potom používanie zariadení na zatvorenie úst v noci môže pomôcť znížiť chrápanie.

Ústne dýchacie prístroje vrátane Pásky na bradu proti chrápaniu (akási samolepiaca náplasť, ktorá zabráni otvoreniu úst) vám pomôže dýchať nosom.

Žena leží na posteli vedľa chrápajúceho muža a zakrýva si uši vankúšom (Obrázok: Getty)

môžete vyskúšať aj hodiny spevu. Existujú dôkazy, že pravidelné vokálne cvičenia môžu pomôcť ľuďom, ktorí chrápu, pretože tonizuje mäkké podnebie, jazyk, nosové priechody a palatofaryngeálny oblúk. Navštívte spevforsnorers.com .

Americkí vedci tiež testujú nové zariadenie – náustok Varnum – ktorý sa prilepí na vonkajšiu stranu úst a zabráni ich otváraniu počas spánku.

Umožňuje malé množstvo vzduchu dnu a von, akurát tak bez vibrácií tkaniva hrdla. Vďaka tomu je jeho používanie pohodlnejšie a nebudí pacientov počas noci, ak podvedome začnú dýchať ústami.

V pilotnej štúdii spôsobil náustok trojnásobný pokles chrápania.

Príslušenstvo

Hi-Tech Vankúše

Nový vankúš so vstavaným zvukovým systémom bol vynájdený na prehrávanie hudby, ktorú budete počuť pri driemaní.

Vankúš s názvom Zeeq dokáže prehrávať hudbu, ktorá vám pomôže zaspať, sledovať a reagovať na vaše chrápanie. Systém s názvom REM-Fit Audio vám umožňuje bezdrôtovo streamovať hudbu vybranú zo zdroja IOS, Android Music alebo Spotify alebo dokonca relaxačného zoznamu skladieb Zeeq.

Vankúš je dostupný na Amazon a ďalšie informácie nájdete na našej stránke na high-tech vankúš .

Snorifix

(Obrázok: snorifix advertorial)

Nový produkt tzv Snorifix sa nedávno objavil na trhu a sľubuje, že pomôže miliónom chrápajúcich (a ich partnerom) s ich každodennou nočnou morou s chrápaním.

Snorifix je ľahký elastický remienok, ktorý sa nosí okolo hlavy a brady. Popruh drží čeľusť v noci zatvorenú a udržiava voľné dýchacie cesty k priedušnici a zvyšku tela.

(Obrázok: snorifix advertorial)

Pre viac informácií o zariadení skontrolujte náš článok o Snorifixe .

Najčítanejšie
Nenechajte si ujsť